** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 31. 8. 2016

Islam Feruz (* 10. září 1995, Kismaayo) je somálsko-skotský profesionální fotbalový útočník, který momentálně působí v belgickém klubu Royal Mouscron-Péruwelz, kde hostuje z Chelsea FC.

V deseti letech se připojil k akademii Celtiku. Když mu bylo dvanáct, hrozila jemu a jeho rodině možnost deportace zpět do své rodné země. Trenér akademie, Tommy Burns, zařídil aby mohli zůstat ve Skotsku a dostali britský pas.[1][2]

Chelsea

V září 2011, poté co v Celtiku odmítl podepsat smlouvu odešel do Chelsea.[3]

OFI Kréta (hostování)

1. září 2014 odešel na hostování do řeckého klubu OFI Kréta. Debutoval 13. září v zápase proti Olympiakos Piraeus, když v 62. minutě vystřídal Mayrona George (prohra 0:3).[4]

Blackpool (hostování)

16. ledna 2015 se připojil k anglickému Blackpoolu.[5] Debutoval 17. ledna proti Wolverhamptonu (8 minut, prohra 0:2).[6]

Hibernian (hostování)

Další sezónu zahájil hostováním ve skotském Hibernian.[7] Debutoval o sedm dní později, v zápase proti Alloa Athletic (18 minut, výhra 3:0)[8] Za půl roku odehrál pouhých šest zápasů, do kterých nastupoval jako náhradník a tak bylo jeho hostování zrušeno a 14. ledna 2016 se vrátil zpět do Chelsea.[9]

Royal Mouscron-Péruwelz (hostování)

V srpnu 2016 odešel na roční hostování do belgického klubu Royal Mouscron-Péruwelz.[10]

Reprezentační kariéra

Za skotský tým do 17 let hrál už ve svých čtrnácti letech. V dubnu 2012 byl v šestnácti letech povolán do skotské fotbalové reprezentace do 21 let. Debutoval proti Itálii a stal se nejmladším hráče, který nastoupil za skotský výběr do 21 let. Bylo mu 16 let a 197 dní.[11]

Odkazy

Reference

1. Islam Feruz exit to Chelsea disappoints Celtic's Johan Mjallby, bbc.com (anglicky)
  2. Islam Feruz’s Scottish link on shaky ground, scotsman.com (anglicky)
  3. Ricky Sbragia insists Islam Feruz is set to return for Scotland after year-long absence, scotsman.com (anglicky)
  4. Match report Olympiakos 3:0 OFI, uk.soccerway.com (anglicky)
  5. Feruz loaned to Blackpool, chelseafc.com (anglicky)
  6. Match report Wolves 2:0 Blackpool, bbc.com (anglicky)
  7. Loan move for Feruz, chelseafc.com (anglicky)
  8. Match report Hibernian 3:0 Alloa, scotsman.com (anglicky)
  9. Islam Feruz returns to Chelsea after loan spell at Hibs, theedinburghreporter.co.uk (anglicky)
  10. OFFICIEL : Trezeguet et Feruz à l'Excel Mouscron !, walfoot.be (bělorusky)