Startující38 skokanů z 13 zemí
Soutěže
střední můstek muži

<< 1924 Seznam medailistů 1932 >>

Skoky na lyžích se konaly, na rozdíl od Chamonix, v předposlední den olympijských soutěží. Skákalo se na můstku s kritickým bodem K66, který vyprojektoval Ing. Straumann. Protože jeho profil však nebyl nejšťastnější, probíhaly na něm do posledních chvil úpravy.

Závod se skládal ze dvou skoků. Skoky hodnotili tři rozhodčí a výsledná známka se vytvořila jako průměr z jejich známek.

Již při tréninku došlo k řadě zranění, mezi závodníky, kteří se díky němu nemohli zúčastnit závodů, byl i československý reprezentant Willy Dick. K závodu nastoupilo nakonec 40 závodníků, klasifikováno jich bylo 38. Během závodu došlo celkem k 11 pádům.

V prvním kole byl, vzhledem k zledovatělé stopě, přes protesty Středoevropanů snížen nájezd. Nikdo ze závodníků se tak svým skokem nedostal přes 60 metrů. Ve druhém kole se zvýšil na žádost Středoevropanů a Norů nájezd o 5 metrů, i když s tím jury zprvu nesouhlasila, a tím pádem se prodloužily i skoky. Nejdelší skok předvedl vítěz z Chamonix, Nor Jacob Tullin Thams, který se tak snažil dohnat manko z prvního kola. Svůj 73 metrů dlouhý skok však na doskočišti neustál a po pádu a zranění byl z bojů o medaile vyřazen. Podobně dopadl i další favorit, Nor Hans Kleppen. Tento vývoj závodu otevřel cestu k medailím dalším skokanům. Suverénním vítězem se stal Alf Andersen, za ním si pak skoky na jistotu pojistili medaile Sigmund Ruud a československý reprezentant Rudolf Burkert. Ten tak vybojoval v tomto závodě historicky první medaili ze zimních olympijských her pro Československo.

Střední můstek

Datum závodu: 18. února 1928

Místo Jméno Stát 1. skok (metry) 2. skok (metry) Bodový průměr
1 Alf Andersen Norsko (NOR) 60,0 m 64,0 m 19,208 b.
2 Sigmund Ruud Norsko (NOR) 57,5 m 62,5 m 18,542 b.
3 Rudolf Burkert Československo (TCH) 57,0 m 59,5 m 17,937 b.
4 Axel Nilsson Švédsko (SWE) 53,5 m 60,0 m 16,937 b.
5 Sven Lundgren Švédsko (SWE) 48,0 m 59,0 m 16,708 b.
6 Rolf Monsen Spojené státy americké (USA) 53,0 m 59,5 m 16,687 b.
7 Sepp Muhlbauer Švýcarsko (SUI) 52,0 m 58,0 m 16,541 b.
8 Ernst Feuz Švýcarsko (SUI) 52,5 m 58,5 m 16,458 b.
9 Martin Neuner Německo (GER) 50,0 m 57,0 m 16,291 b.
10 Bertil Carlsson Švédsko (SWE) 51,5 m 61,0 m 16,187 b.
--- --- --- --- --- ---
15 Willy Möhwald Československo (TCH) 46,0 m 59,0 m 15,500 b.
20 Josef Bím Československo (TCH) 49,5 m 51,0 m 14,728 b.
21 Karl Wondrak Československo (TCH) 48,5 m 49,0 m 14,478 b.

Přehled medailí

Pořadí Země Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz Celkově
1. Norsko (NOR) 1 1 0 2
2. Československo (TCH) 0 0 1 1
Celkem 1 1 1 3

Externí odkazy

• Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Skoky na lyžích na Zimních olympijských hrách 1928 na Wikimedia Commons
Sporty na Zimních olympijských hrách 1928 ve Svatém Mořici
Běh na lyžíchBobyKrasobrusleníLední hokejRychlobrusleníSeverská kombinaceSkeletonSkijöring (ukázkový sport) • Skoky na lyžích • Závod vojenských hlídek (ukázkový sport)