Championships
2016 World Junior Curling Championships |
---|
Host city | Copenhagen, Denmark |
---|
Arena | Tårnby Curling Club |
---|
Dates | March 5–13 |
---|
Men's winner | Scotland |
---|
Skip | Bruce Mouat |
---|
Third | Bobby Lammie |
---|
Second | Gregor Cannon |
---|
Lead | Angus Dowell |
---|
Alternate | Robin Brydone |
---|
Finalist | United States (Korey Dropkin) |
---|
Women's winner | Canada |
---|
Skip | Mary Fay |
---|
Third | Kristin Clarke |
---|
Second | Karlee Burgess |
---|
Lead | Janique LeBlanc |
---|
Alternate | Sarah Daniels |
---|
Finalist | United States (Cory Christensen) |
---|
|
The 2016 World Junior Curling Championships were held from March 5 to 13 at the Tårnby Curling Club in Copenhagen, Denmark.[1]
Men
Teams
Round-robin standings
Final Round Robin Standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to relegated to "B" championships |
South Korea is not able to be relegated due to their hosting of the 2017 World Junior Curling Championships, so therefore the next lowest ranked team, Russia is relegated to the 2017 "B" Championships
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[2]
Draw 1
Sunday, March 6, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Turkey (Karagöz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Mouat) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Dropkin) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Canada (Dunstone) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | X | X | X | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Seong) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Russia (Eremin) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sweden (Wranå) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | X | 10 |
Draw 2
Monday, March 7, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 2 | 1 | 4 | 0 | 0 | 3 | X | X | X | 10 |
South Korea (Seong) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Karagöz) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Russia (Eremin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Wranå) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Canada (Dunstone) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Scotland (Mouat) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
United States (Dropkin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Draw 3
Monday, March 7, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Dunstone) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Scotland (Mouat) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Sweden (Wranå) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Karagöz) | 0 | 1 | 3 | 4 | 1 | 0 | X | X | X | X | 9 |
South Korea (Seong) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Dropkin) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | X | X | X | 9 |
Denmark (Thune) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Russia (Eremin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Draw 4
Tuesday, March 8, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Eremin) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 8 |
Denmark (Thune) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Dropkin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
South Korea (Seong) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Wranå) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Dunstone) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Karagöz) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 4 |
Scotland (Mouat) | 0 | 6 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | 13 |
Draw 5
Wednesday, March 9, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Dropkin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Norway (Ramsfjell) | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Thune) | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Turkey (Karagöz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Russia (Eremin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Mouat) | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Sweden (Wranå) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Seong) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Canada (Dunstone) | 4 | 0 | 2 | 4 | 2 | 0 | X | X | X | X | 12 |
Draw 6
Wednesday, March 9, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Thune) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Canada (Dunstone) | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | X | X | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Seong) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Scotland (Mouat) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Eremin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
United States (Dropkin) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Wranå) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | 7 |
Turkey (Karagöz) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Draw 7
Thursday, March 10, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Mouat) | 2 | 0 | 4 | 3 | 0 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Russia (Eremin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Wranå) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
United States (Dropkin) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Dunstone) | 4 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | X | X | X | 10 |
Turkey (Karagöz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Thune) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | X | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
South Korea (Seong) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Draw 8
Friday, March 11, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Karagöz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
United States (Dropkin) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Seong) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | X | X | 3 |
Denmark (Thune) | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | X | X | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Eremin) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sweden (Wranå) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | 1 | X | X | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | X | 10 |
Scotland (Mouat) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Dunstone) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 4 |
Norway (Ramsfjell) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Draw 9
Friday, March 11, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Seong) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sweden (Wranå) | 0 | 2 | 2 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Eremin) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Canada (Dunstone) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Mouat) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | X | 8 |
Denmark (Thune) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ramsfjell) | 3 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 | X | X | 11 |
Turkey (Karagöz) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Dropkin) | 0 | 1 | 4 | 0 | 1 | 3 | X | X | X | X | 9 |
Switzerland (Schwaller) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Playoffs
1 vs. 2
Saturday, March 12, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Dropkin) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Scotland (Mouat) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7 |
3 vs. 4
Saturday, March 12, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Dunstone) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 6 |
Semifinal
Saturday, March 12, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Dropkin) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Bronze-medal game
Sunday, March 13, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Canada (Dunstone) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Final
Sunday, March 13, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Mouat) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
United States (Dropkin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Women
Teams
Round-robin standings
Final Round Robin Standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreaker |
| Teams to relegated to "B" championships |
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[3]
Draw 1
Sunday, March 6, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Russia (Demkina) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Christensen) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | X | 8 |
Sweden (Westman) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Hungary (Palancsa) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Fay) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Switzerland (Stern) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Tsuchiya) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Draw 2
Sunday, March 6, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Westman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Canada (Fay) | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Demkina) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Switzerland (Stern) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Tsuchiya) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 4 | 0 | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Hungary (Palancsa) | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Christensen) | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Turkey (Yıldız) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 3
Monday, March 7, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 |
United States (Christensen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Scotland (Jackson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Demkina) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 4 |
Canada (Fay) | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 8 |
Japan (Tsuchiya) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Westman) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Switzerland (Stern) | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | 12 |
Draw 4
Tuesday, March 8, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Switzerland (Stern) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Yıldız) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Canada (Fay) | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sweden (Westman) | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Palancsa) | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Demkina) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
United States (Christensen) | 2 | 0 | 4 | 2 | 0 | 3 | X | X | X | X | 11 |
Draw 5
Tuesday, March 8, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Yıldız) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Sweden (Westman) | 4 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Russia (Demkina) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Switzerland (Stern) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Christensen) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 8 |
Scotland (Jackson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Fay) | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | X | X | 9 |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Draw 6
Wednesday, March 9, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Hungary (Palancsa) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Westman) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
South Korea (Kim) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Fay) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
United States (Christensen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Stern) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | 10 |
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Russia (Demkina) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 5 |
Draw 7
Thursday, March 10, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Christensen) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Switzerland (Stern) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Jackson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Turkey (Yıldız) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Hungary (Palancsa) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Russia (Demkina) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sweden (Westman) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Canada (Fay) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | 9 |
Draw 8
Thursday, March 10, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Demkina) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Turkey (Yıldız) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Fay) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Stern) | 3 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 11 |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6 |
United States (Christensen) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Palancsa) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sweden (Westman) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | X | 9 |
Draw 9
Friday, March 11, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Fay) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Stern) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Hungary (Palancsa) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Christensen) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | X | 11 |
Japan (Tsuchiya) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Westman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | X | 9 |
Russia (Demkina) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Yıldız) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 9 |
Tiebreaker
Saturday, March 12, 09:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Westman) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Hungary (Palancsa) | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | X | 10 |
Relegation Tiebreaker
Saturday, March 12, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Yıldız) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Russia (Demkina) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Turkey is therefore relegated to the 2017 World Junior B Curling Championships
Playoffs
1 vs. 2
Saturday, March 12, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Fay) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
United States (Christensen) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
3 vs. 4
Saturday, March 12, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 11 |
Hungary (Palancsa) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 12 |
Semifinal
Saturday, March 12, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Fay) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | 1 | 0 | X | X | 9 |
Hungary (Palancsa) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | 4 |
Bronze-medal game
Sunday, March 13, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Palancsa) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Final
Sunday, March 13, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Christensen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Canada (Fay) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
References
- ^ "World Junior Curling Championships 2016 to be held in Copenhagen". World Curling Federation. 29 January 2016. Archived from the original on 11 March 2016. Retrieved 29 January 2016.
- ^ "2016 World Junior Curling Championship Schedule". World Curling Federation. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 31 January 2016.
- ^ "2016 World Junior Curling Championship Schedule". World Curling Federation. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 31 January 2016.
External links