2024 Thomas & Uber Cup
Tournament details | |||
---|---|---|---|
Dates | 27 April – 5 May 2024 | ||
Edition | 33rd (Thomas Cup) 30th (Uber Cup) | ||
Level | International | ||
Nations | 16 (Thomas Cup) 16 (Uber Cup) | ||
Venue | Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium | ||
Location | Chengdu, China | ||
Official website | bwfthomasubercups | ||
|
The 2024 Thomas & Uber Cup (officially known as the TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals 2024 for sponsorship reasons) will be the 33rd edition of the Thomas Cup and the 30th edition of the Uber Cup, the biennial international badminton championship contested by the men and women's national teams of the member associations of Badminton World Federation (BWF). The tournament will be hosted at Chengdu, China from 27 April to 5 May 2024.[1]
India are the defending champions for the men's team, and South Korea for the women's team.
Qualification
China qualified automatically as hosts, while India and South Korea qualified as the trophy holders for Thomas Cup and Uber Cup respectively.
Thomas Cup
Means of qualification | Date | Venue | Slot | Qualified teams |
---|---|---|---|---|
Host country | 28 February 2021 | Chengdu | 1 | China |
2022 Thomas Cup Champion | 5–15 May 2022 | Bangkok | 1 | India |
2024 All Africa Team Championships | 12–15 February 2024 | Cairo | 1 | Algeria |
2024 Asia Team Championships | 13–18 February 2024 | Shah Alam | 3 | Malaysia |
South Korea | ||||
Japan | ||||
2024 Pan Am Male & Female Cup | 15–18 February 2024 | São Paulo | 1 | Canada |
2024 European Team Championships | 14–18 February 2024 | Łódź | 4 | Denmark |
England | ||||
Germany | ||||
Czech Republic | ||||
2024 Oceania Team Championships | 16–18 February 2024 | Geelong | 1 | Australia |
World Team Rankings | 20 February 2024 | Kuala Lumpur | 4 | Indonesia 1 |
Chinese Taipei | ||||
Thailand | ||||
Hong Kong | ||||
Total | 16 |
- ^1 Since China, winner for Asian qualification tournament had already qualified as host, the spot is given to Indonesia as the best Asian team from World Team Ranking.
- ^2 On the day of the official draw, it is revealed that France declined their spot for the final tournament. Therefore, the quota was given to Czechia as the next team available from Europe.
Uber Cup
Means of qualification | Date | Venue | Slot | Qualified teams |
---|---|---|---|---|
Host country | 28 February 2021 | Chengdu | 1 | China |
2022 Uber Cup Champion | 5–15 May 2022 | Bangkok | 1 | South Korea |
2024 All Africa Team Championships | 12–15 February 2024 | Cairo | 1 | |
Uganda3 | ||||
2024 Asia Team Championships | 13–18 February 2024 | Shah Alam | 4 | India |
Indonesia | ||||
Japan | ||||
Thailand | ||||
2024 Pan Am Male & Female Cup | 15–18 February 2024 | São Paulo | 1 | Canada |
2024 European Team Championships | 14–18 February 2024 | Łódź | 4 - 3 | Denmark |
2024 Oceania Team Championships | 16–18 February 2024 | Geelong | 1 | Australia |
World Team Rankings | 20 February 2024 | Kuala Lumpur | 3 + 3 | Chinese Taipei |
United States | ||||
Malaysia | ||||
Hong Kong3 | ||||
Singapore3 | ||||
Mexico3 | ||||
Total | 16 |
- Note
- ^3 On the day of the official draw, it is revealed that South Africa, France, Scotland and Spain declined their spot for the final tournament. Therefore, the quota was given to Uganda as the next highest ranked team for Africa and filled Hong Kong, Singapore, and Mexico as per world team ranking.
Draw
The draw for the tournament was conducted on 22 March at 15:00 CSTT, at Chengdu, China. The 16 men and 16 women teams were drawn into four groups of four.
For the Thomas Cup draw, the teams were allocated to four pots based on the World Team Rankings of 20 February 2024. Pot 1 contained the top seed China (which were assigned to position A1), the second seed Denmark (which were assigned to position D1) and the next two best teams, Indonesia and Japan. Pot 2 contained the next best four teams, Pot 3 contained the ninth to twelfth seeds, and Pot 4 for the thirteenth to sixteenth seeds.
A similar procedure was applied for the Uber Cup draw, where top seed China (were assigned to position A1), the second seed, South Korea (were assigned to position D1), Japan and Thailand were in Pot 1.
- Thomas Cup
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
- Uber Cup
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
Squads
Tiebreakers
The rankings of teams in each group were determined per BWF Statutes Section 5.1, Article 16.3:[2]
- Number of matches won;
- Match result between the teams in question;
- Match difference in all group matches;
- Game difference in all group matches;
- Point difference in all group matches.
Thomas Cup
Group stage
Group A
Pos | Team
| Pld | W | L | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 2 | 2 | 0 | 20 | 0 | +20 | 420 | 203 | +217 | 2 | Advance to quarter-finals |
2 | South Korea | 2 | 2 | 0 | 20 | 0 | +20 | 420 | 220 | +200 | 2 | |
3 | Canada | 2 | 0 | 2 | 0 | 20 | −20 | 220 | 420 | −200 | 0 | |
4 | Australia | 2 | 0 | 2 | 0 | 20 | −20 | 203 | 420 | −217 | 0 |
Rules for classification: Tiebreakers
27 April 2024 (2024-04-27) 8:30 UTC+8 |
South Korea | 5–0 | Canada |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
27 April 2024 (2024-04-27) 13:00 UTC+8 |
China | 5–0 | Australia |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 13:00 UTC+8 |
South Korea | 5–0 | Australia |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 18:00 UTC+8 |
China | 5–0 | Canada |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
30 April 2024 (2024-04-30) 9:30 UTC+8 |
Canada | – | Australia |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court , Chengdu |
April 2024 (2024-04) 17:00 UTC+8 |
China | – | South Korea |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court , Chengdu |
Group B
Pos | Team
| Pld | W | L | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 1 | 1 | 0 | 10 | 1 | +9 | 230 | 140 | +90 | 1 | Advance to quarter-finals |
2 | Chinese Taipei | 1 | 1 | 0 | 8 | 5 | +3 | 261 | 233 | +28 | 1 | |
3 | Germany | 1 | 0 | 1 | 5 | 8 | −3 | 233 | 261 | −28 | 0 | |
4 | Czech Republic | 1 | 0 | 1 | 1 | 10 | −9 | 140 | 230 | −90 | 0 |
Rules for classification: Tiebreakers
28 April 2024 (2024-04-28) 8:30 UTC+8 |
Japan | 5–0 | Czech Republic |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 13:00 UTC+8 |
Chinese Taipei | 4–1 | Germany |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
29 April 2024 (2024-04-29) 17:00 UTC+8 |
Japan | – | Germany |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
29 April 2024 (2024-04-29) 17:00 UTC+8 |
Chinese Taipei | – | Czech Republic |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
1 May 2024 (2024-05-01) 17:00 UTC+8 |
Japan | – | Chinese Taipei |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
1 May 2024 (2024-05-01) 17:00 UTC+8 |
Germany | – | Czech Republic |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
Group C
Pos | Team
| Pld | W | L | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Indonesia | 1 | 1 | 0 | 10 | 1 | +9 | 226 | 156 | +70 | 1 | Advance to quarter-finals |
2 | India | 1 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 240 | 192 | +48 | 1 | |
3 | Thailand | 1 | 0 | 1 | 4 | 8 | −4 | 192 | 240 | −48 | 0 | |
4 | England | 1 | 0 | 1 | 1 | 10 | −9 | 156 | 226 | −70 | 0 |
Rules for classification: Tiebreakers
27 April 2024 (2024-04-27) 18:00 UTC+8 |
Indonesia | 5–0 | England |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
27 April 2024 (2024-04-27) 13:00 UTC+8 |
India | 4–1 | Thailand |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
29 April 2024 (2024-04-29) 9:30 UTC+8 |
Indonesia | – | Thailand |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
29 April 2024 (2024-04-29) 9:30 UTC+8 |
India | – | England |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
1 May 2024 (2024-05-01) 17:00 UTC+8 |
Indonesia | – | India |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
1 May 2024 (2024-05-01) 17:00 UTC+8 |
Thailand | – | England |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
Group D
Pos | Team
| Pld | W | L | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denmark | 2 | 2 | 0 | 20 | 2 | +18 | 457 | 256 | +201 | 2 | Advance to quarter-finals |
2 | Malaysia | 2 | 2 | 0 | 20 | 2 | +18 | 456 | 268 | +188 | 2 | |
3 | Hong Kong | 2 | 0 | 2 | 4 | 20 | −16 | 381 | 493 | −112 | 0 | |
4 | Algeria | 2 | 0 | 2 | 0 | 20 | −20 | 173 | 420 | −247 | 0 |
Rules for classification: Tiebreakers
27 April 2024 (2024-04-27) 08:30 UTC+8 |
Malaysia | 5–0 | Hong Kong |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
27 April 2024 (2024-04-27) 13:00 UTC+8 |
Denmark | 5–0 | Algeria |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 13:00 UTC+8 |
Denmark | 5–0 | Hong Kong |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 18:00 UTC+8 |
Malaysia | 5–0 | Algeria |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
30 April 2024 (2024-04-30) 9:30 UTC+8 |
Hong Kong | – | Algeria |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
30 April 2024 (2024-04-30) 17:00 UTC+8 |
Denmark | – | Malaysia |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
Uber Cup
Group stage
Group A
Pos | Team
| Pld | W | L | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 2 | 2 | 0 | 20 | 0 | +20 | 420 | 206 | +214 | 2 | Advance to quarter-finals |
2 | India | 2 | 2 | 0 | 16 | 4 | +12 | 411 | 310 | +101 | 2 | |
3 | Canada | 2 | 0 | 2 | 2 | 18 | −16 | 274 | 420 | −146 | 0 | |
4 | Singapore | 2 | 0 | 2 | 2 | 18 | −16 | 242 | 411 | −169 | 0 |
Rules for classification: Tiebreakers
27 April 2024 (2024-04-27) 08:30 UTC+8 |
China | 5–0 | Singapore |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
27 April 2024 (2024-04-27) 13:00 UTC+8 |
India | 4–1 | Canada |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 08:30 UTC+8 |
India | 4–1 | Singapore |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 13:00 UTC+8 |
China | 5–0 | Canada |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
Group B
Pos | Team
| Pld | W | L | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thailand | 1 | 1 | 0 | 10 | 0 | +10 | 210 | 102 | +108 | 1 | Advance to quarter-finals |
2 | Chinese Taipei | 1 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 219 | 200 | +19 | 1 | |
3 | Malaysia | 1 | 0 | 1 | 3 | 8 | −5 | 200 | 219 | −19 | 0 | |
4 | Australia | 1 | 0 | 1 | 0 | 10 | −10 | 102 | 210 | −108 | 0 |
Rules for classification: Tiebreakers
28 April 2024 (2024-04-28) 08:30 UTC+8 |
Chinese Taipei | 4–1 | Malaysia |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 08:30 UTC+8 |
Thailand | 5–0 | Australia |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
29 April 2024 (2024-04-29) 09:30 UTC+8 |
Chinese Taipei | – | Australia |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
Group C
Pos | Team
| Pld | W | L | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 1 | 1 | 0 | 10 | 0 | +10 | 210 | 43 | +167 | 1 | Advance to quarter-finals |
2 | Indonesia | 1 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 240 | 189 | +51 | 1 | |
3 | Hong Kong | 1 | 0 | 1 | 2 | 10 | −8 | 189 | 240 | −51 | 0 | |
4 | Uganda | 1 | 0 | 1 | 0 | 10 | −10 | 43 | 210 | −167 | 0 |
Rules for classification: Tiebreakers
27 April 2024 (2024-04-27) 08:30 UTC+8 |
Japan | 5–0 | Uganda |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
27 April 2024 (2024-04-27) 13:00 UTC+8 |
Indonesia | 5–0 | Hong Kong |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
29 April 2024 (2024-04-29) 09:30 UTC+8 |
Japan | – | Hong Kong |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 1, Chengdu |
Group D
Pos | Team
| Pld | W | L | GF | GA | GD | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Korea | 2 | 2 | 0 | 20 | 0 | +20 | 420 | 212 | +208 | 2 | Advance to quarter-finals |
2 | Denmark | 2 | 2 | 0 | 20 | 3 | +17 | 472 | 280 | +192 | 2 | |
3 | United States | 2 | 0 | 2 | 3 | 20 | −17 | 316 | 472 | −156 | 0 | |
4 | Mexico | 2 | 0 | 2 | 0 | 20 | −20 | 176 | 420 | −244 | 0 |
Rules for classification: Tiebreakers
27 April 2024 (2024-04-27) 18:00 UTC+8 |
South Korea | 5–0 | Mexico |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
27 April 2024 (2024-04-27) 18:00 UTC+8 |
Denmark | 5–0 | United States |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 4, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 18:00 UTC+8 |
Denmark | 5–0 | Mexico |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 2, Chengdu |
28 April 2024 (2024-04-28) 18:00 UTC+8 |
South Korea | 5–0 | United States |
---|---|---|
Report |
Hi-Tech Zone Sports Centre Gymnasium Court 3, Chengdu |
References
External links
- Tournament Link
- Official Website – Thomas & Uber Cup