III liga
4th tier in the Polish football league
Football league
Founded | 19 February 2000 (New Formula) 2008 (as III liga) |
---|---|
Country | Poland |
Confederation | UEFA |
Number of teams | 72 (in 2023–24) |
Level on pyramid | 4 |
Promotion to | II liga |
Relegation to | IV liga |
Domestic cup(s) | Polish Cup |
Current champions | ŁKS Łódź II (Group I) Olimpia Grudziądz (Group II) Polonia Bytom (Group III) Stal Stalowa Wola (Group IV) (2022–23 III liga) |
Current: 2023–24 III liga |
III liga (Trzecia liga) is a Polish football league that sits in the fourth tier of the Polish football league system. Until the end of the 2007–08 season, III liga referred to a league at the third tier (now called II liga) but this was changed with the formation of the Ekstraklasa as the top level league in Poland.
Groups of III liga are divided based on administrative division of Poland. Top teams of III liga are promoted to II liga and bottom teams are relegated to IV liga.
Seasons 2000–01 — 2007–08
18–21 parallel divisions as IV liga (one or two in each of 16 Voivodeship)
- 2000–01 season – 21 groups
- 2001–02 season – 20 groups
- 2002–03 season – 19 groups
- 2003–04 season – 19 groups
- 2004–05 season – 19 groups
- 2005–06 season – 19 groups
- 2006–07 season – 18 groups
- 2007–08 season – 18 groups
Seasons 2008–09 — 2015–16
8 parallel divisions as III liga.[1]
- Group A (Łódź – Masovian)
- Group B (Podlaskie – Warmian-Masurian)
- Group C (Kuyavian-Pomeranian – Greater Poland)
- Group D (Pomeranian – West Pomeranian)
- Group E (Lower Silesian – Lubusz)
- Group F (Opole – Silesian)
- Group G (Świętokrzyskie – Lesser Poland)
- Group H (Lublin – Podkarpackie)
Seasons 2016–17 and onwards
4 parallel divisions as III liga.[2]
- Group I (Łódź – Masovian – Podlaskie – Warmian-Masurian)
- Group II (Kuyavian-Pomeranian – Greater Poland – Pomeranian – West Pomeranian)
- Group III (Lower Silesian – Lubusz – Opole – Silesian)
- Group IV (Świętokrzyskie – Lesser Poland – Lublin – Podkarpackie)
Champions of the Polish fourth level
Season | Group I | Group II | Group III | Group IV |
---|---|---|---|---|
2016–17 | Drwęca Nowe Miasto Lubawskie | Gwardia Koszalin | GKS Jastrzębie | Garbarnia Kraków |
2017–18 | Widzew Łódź | Elana Toruń | Skra Częstochowa | Resovia |
2018–19 | Legionovia Legionowo | Lech Poznań II | Górnik Polkowice | Stal Rzeszów |
2019–20 | Sokół Ostróda | KKS 1925 Kalisz | Śląsk Wrocław II | Motor Lublin |
2020–21 | Pogoń Grodzisk Mazowiecki | Radunia Stężyca | Ruch Chorzów | Wisła Puławy |
2021–22 | Polonia Warszawa | Kotwica Kołobrzeg | Zagłębie Lubin II | Siarka Tarnobrzeg |
2022–23 | ŁKS Łódź II | Olimpia Grudziądz | Polonia Bytom | Stal Stalowa Wola |
2023–24 |
References
- v
- t
- e
III liga · 2023–24 clubs
- Broń Radom
- Concordia Elbląg
- GKS Bełchatów
- GKS Wikielec
- Jagiellonia Białystok II
- Lechia Tomaszów Mazowiecki
- Legia Warsaw II
- Legionovia Legionowo
- ŁKS Łomża
- Mławianka Mława
- Olimpia Zambrów
- Pelikan Łowicz
- Pilica Białobrzegi
- Pogoń Grodzisk Mazowiecki
- Świt Nowy Dwór Mazowiecki
- Unia Skierniewice
- Warta Sieradz
- Victoria Sulejówek
- Błękitni Stargard
- Cartusia Kartuzy
- Elana Toruń
- Flota Świnoujście
- Gedania Gdańsk
- KP Starogard Gdański
- KTS-K Luzino
- Noteć Czarnków
- Pogoń Nowe Skalmierzyce
- Pogoń Szczecin II
- Polonia Środa Wielkopolska
- Sokół Kleczew
- Stolem Gniewino
- Świt Szczecin
- Unia Solec Kujawski
- Unia Swarzędz
- Vineta Wolin
- Zawisza Bydgoszcz
- Carina Gubin
- Górnik Zabrze II
- Górnik Polkowice
- Gwarek Tarnowskie Góry
- Karkonosze Jelenia Góra
- Lechia Zielona Góra
- LKS Goczałkowice-Zdrój
- LZS Starowice Dolne
- MKS Kluczbork
- Odra Bytom Odrzański
- Pniówek Pawłowice Śląskie
- Raków Częstochowa II
- Rekord Bielsko-Biała
- Stilon Gorzów Wielkopolski
- Śląsk Wrocław II
- Ślęza Wrocław
- Unia Turza Śląska
- Warta Gorzów Wielkopolski
- Avia Świdnik
- Chełmianka Chełm
- Czarni Połaniec
- Garbarnia Kraków
- Karpaty Krosno
- KS Wiązownica
- KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
- Orlęta Radzyń Podlaski
- Podhale Nowy Targ
- Podlasie Biała Podlaska
- Siarka Tarnobrzeg
- Sokół Sieniawa
- Star Starachowice
- Świdniczanka Świdnik
- Unia Tarnów
- Wieczysta Kraków
- Wisłoka Dębica
- Wiślanie Jaśkowice