Tennis kesäolympialaisissa 2020
Tennis olympialaisissa 2020 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Kaksinpeli | Nelinpeli | ||||
Miehet | Miehet | ||||
Naiset | Naiset | ||||
Seka |
Tenniksessä kilpailtiin Tokion 2020 kesäolympialaisissa 16. kertaa. Ottelut pelattiin 24. heinäkuuta – 1. elokuuta 2021. Tennisottelut pelattiin Ariake Tennis Parkissa.[1] Olympialaisissa pelataan viidessä muodossa: naisille ja miehille oli kaksin- ja nelinpelit sekä näiden lisäksi pelattiin sekanelinpeli.[2]
Venäjän olympiakomitean urheilijat saavuttivat yhteensä kolme mitalia, mikä oli eniten. Yksikään maa ei saavuttanut useita kultamitaleja.
Aikataulu
Lähde:[1]
La 24 | Su 25 | Ma 26 | Ti 27 | Ke 28 | To 29 | Pe 30 | La 31 | Su 1 | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kaksinpeli | Miehet | 1. kierros | 1. kierros | 2. kierros | 2. kierros | 3. kierros | Puolivälierät | Välierät | Pronssiottelu | Loppuottelu |
Naiset | 1. kierros | 1. kierros | 2. kierros | 3. kierros | Puolivälierät | Välierät | Mitaliottelut | |||
Nelinpeli | Miehet | 1. kierros | 1. kierros | 2. kierros | Puolivälierät | Välierät | Mitaliottelut | |||
Naiset | 1. kierros | 1. kierros | 2. kierros | 2. kierros/Puolivälierät | Puolivälierät | Välierät | Pronssiottelu | Loppuottelu | ||
Seka | 1. kierros | Puolivälierät | Välierät | Pronssiottelu | Loppuottelu |
Mitaliyhteenveto
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miesten kaksinpeli tiedot | Alexander Zverev Saksa (GER) | Karen Hatšanov Venäjän olympiakomitea (ROC2) | Pablo Carreño Busta Espanja (ESP) | |||
Naisten kaksinpeli tiedot | Belinda Bencic Sveitsi (SUI) | Markéta Vondroušová Tšekki (CZE) | Elina Svitolina Ukraina (UKR) | |||
Miesten nelinpeli tiedot | Kroatia (CRO) Nikola Mektić Mate Pavić | Kroatia (CRO) Marin Čilić Ivan Dodig | Uusi-Seelanti (NZL) Marcus Daniell Michael Venus | |||
Naisten nelinpeli tiedot | Tšekki (CZE) Barbora Krejčíková Kateřina Siniaková | Sveitsi (SUI) Belinda Bencic Viktorija Golubic | Brasilia (BRA) Laura Pigossi Luisa Stefani | |||
Sekanelinpeli tiedot | Venäjän olympiakomitea (ROC2) Anastasija Pavljutšenkova Andrei Rubljov | Venäjän olympiakomitea (ROC2) Jelena Vesnina Aslan Karatsev | Australia (AUS) Ashleigh Barty John Peers |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1. | Venäjän olympiakomitea | 1 | 2 | 0 | 3 |
2. | Kroatia | 1 | 1 | 0 | 2 |
Tšekki | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Sveitsi | 1 | 1 | 0 | 2 | |
5. | Saksa | 1 | 0 | 0 | 1 |
6. | Australia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Brasilia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Espanja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Uusi-Seelanti | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 5 | 5 | 5 | 15 |
Lähteet
- ↑ a b Olympic Competition Schedule Tokyo 2020. Viitattu 10.7.2019. (englanniksi)
- ↑ Tennis Tokyo 2020. Viitattu 10.7.2019. (englanniksi)
Ammunta | Baseball | Golf | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Karate | Kiipeily | Koripallo | Käsipallo | Lainelautailu | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Rugby | Rullalautailu | Softball | Soutu | Sulkapallo | Taekwondo | Taitouinti | Tennis | Triathlon | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu