JátékvezetőStuart Attwell[1]
Nézőszám85 512

← 20212023 →
Bővebben: 2021–2022-es angol labdarúgó-ligakupa

A 2021–22-es EFL Cup döntőjét 2022. február 27-én a londoni Wembley Stadionban játszotta a Chelsea és a Liverpool.[2]

A címvédő Manchester City büntetőkkel esett ki a nyolcaddöntőben a West Ham United ellen, a 2016–17-es kupasorozat óta ez először fordult elő, valamint a 2014–15-ös döntő óta először nincs manchesteri csapat a döntőben.[3]

A Liverpool büntetőkkel nyerte meg a döntőt, összességében 9. alkalommal.[4] Nem volt még ilyen hosszú büntetőpárbaj az angliai kupákban élvonalbeli csapatok között.[5]

Út a döntőbe

Chelsea Forduló Liverpool
Ellenfél Eredmény Ellenfél Eredmény
Aston Villa 1–1 (ti.: 4–3) Harmadik kör Norwich City 3–0
Southampton 1–1 (ti.: 4–3) Negyedik kör Preston North End 2–0
Brentford 2–0 Negyeddöntő Leicester City 3–3 (ti.: 5–4)
Tottenham Hotspur 2–0, 1–0 Elődöntő Arsenal 0–0, 2–0

Chelsea

2021. szeptember 22-én a Chelsea az Aston Villa ellen 1–1-es rendes játékidőt követően tizenegyespárbajban 4–3-mal jutott tovább.[6][7] Október 26-án Kai Havertz révén már a 44. percben vezetést szereztek, de Ché Adams a Southampton játékosa három perccel később kiegyenlített.[8] Tizenegyesekkel végül a Chelsea 4–3-mal jutott tovább.[9] December 22-én a Brentford ellen idegenben 2–0-ra nyertek és jutottak tovább az elődöntőbe.[10] A Tottenham Hotspur elleni elődöntő első mérkőzésén Kai Havertz és Ben Davies öngólját követően kétgólos előnyben várhatta a visszavágót a Chelsea.[11] A visszavágón a 18. percben Mason Mount szögletéből Antonio Rüdiger gólt fejelt és ezzel 1–0-ra megnyerték a mérkőzést.[12] Összesítésben 3–0-val jutott be a Chelsea a döntőbe.[13]

Liverpool

A 3. fordulóban csatlakozott a Liverpool csapata be a Ligakupába, ahol 3–0-ra győzte le az első osztályú Norwich City klubját.[14] Minamino Takumi már a 4. percben vezetést szerzett a Liverpoolnak, majd Divock Origi az 50. percben fejjel volt eredményes, végül a 80. percben ismét a japán játékos szerzett gólt.[15] A 4. fordulóban a Preston North End ellen 2–0-ra nyertek Minamino és Origi egy-egy góljával.[16] A Leicester City ellen 3–3-as rendes játékidőt követően büntetőkkel 5–4-re nyertek.[10] 2022. január 5-én a Liverpool a megnövekedett koronavírusos esetek miatt az Arsenal elleni elődöntő első mérkőzésének elhalasztását kérte a szövetségtől.[17] Az angol szövetség és az Arsenal is beleegyezett a halasztásba.[18] Január 13-án gól nélküli döntetlent játszott a két csapat egymással.[19] Január 20-án a visszavágón Diogo Jota duplájával bejutottak a Chelsea elleni döntőbe.[20][21]

A mérkőzés

A mérkőzés előtt

A Chelsea kilencedik döntője.[22] Thomas Tuchel 13 hónappal ezelőtti kinevezése óta UEFA-bajnokok ligája, UEFA-szuperkupa és FIFA-klubvilágbajnokság döntőjébe vezette csapatát és nyerte meg.[23]

Szabályok[25]

• 90 perc rendes játékidő
  • 30 perc hosszabbítás döntetlen esetén
  • Tizenegyesek, ha a hosszabbítás végén is döntetlen az állás
  • Kilenc cserejátékos nevezhető
  • Maximum hat bevethető, öt rendes játékidőben és egy pedig a hosszabbításban

Jegyzetek

1. a b c d e f Carabao Cup Final match officials. EFL.com . English Football League, 2022. február 14. (Hozzáférés: 2022. február 16.)
  2. Season 2021/22 start date confirmed for Sky Bet EFL (brit angol nyelven). www.efl.com . (Hozzáférés: 2021. október 27.)
  3. Holders Manchester City knocked out of the Carabao Cup. BBC Sport News, 2021. október 27. (Hozzáférés: 2021. október 27.)
  4. Liverpool beat Chelsea on penalties”, BBC Sport (Hozzáférés: 2022. március 2.) (brit angol nyelvű)
  5. Kepa hibája döntötte el a kupa sorsát a Liverpool ellen, a 22. tizenegyessel!. Nemzeti Sport Online, 2022. február 27. (Hozzáférés: 2022. március 2.)
  6. Angol Ligakupa: hazai pályán esett ki a Manchester United. Nemzeti Sport Online, 2021. szeptember 22. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  7. Chelsea 1–1 Aston Villa (4–3 on pens): Blues win shootout to reach Carabao Cup last 16”, BBC Sport (Hozzáférés: 2022. január 12.)
  8. Angol Ligakupa: tartalékosan is továbbjutott az Arsenal. Nemzeti Sport Online, 2021. október 26. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  9. Chelsea 1–1 Southampton (4–3 pens): Chelsea edge Southampton to reach Carabao Cup quarter-finals”, BBC Sport (Hozzáférés: 2022. január 12.)
  10. a b Angol Ligakupa: tizenegyesekkel jutott elődöntőbe a Liverpool. Nemzeti Sport Online, 2021. december 22. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  11. Kétgólos előnnyel várja a visszavágót a Chelsea az angol Ligakupában. Nemzeti Sport Online, 2022. január 5. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  12. A Chelsea másodszor is legyőzte a Spurst, Ligakupa-döntős. Nemzeti Sport Online, 2022. január 12. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  13. Chelsea beat Spurs to reach EFL Cup final”, BBC Sport (Hozzáférés: 2022. január 13.)
  14. Angol Ligakupa: négy gól egy meccsen – két játékostól is!. Nemzeti Sport Online, 2021. szeptember 21. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  15. Minamino double as Liverpool progress”, BBC Sport, 2021. szeptember 21. (Hozzáférés: 2022. január 21.)
  16. Angol Ligakupa: továbbment a Liverpool, kiesett a Man. City. Nemzeti Sport Online, 2021. október 27. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  17. Angol Ligakupa: a Liverpool halasztást kért a csütörtöki elődöntőre. Nemzeti Sport Online, 2022. január 5. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  18. Angol Ligakupa: elhalasztották az Arsenal–Liverpool elődöntőt. Nemzeti Sport Online, 2022. január 5. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  19. Hiába az emberelőny, nem tudott győzni a Liverpool az Arsenal ellen. Nemzeti Sport Online, 2022. január 13. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  20. Diogo Jota's double over Arsenal sends Liverpool to Carabao Cup final”, Liverpool F.C., 2021. december 20. (Hozzáférés: 2021. december 21.)
  21. Jota volt a hős, a Liverpool legyőzte az Arsenalt, és bejutott a döntőbe. Nemzeti Sport Online, 2022. január 20. (Hozzáférés: 2022. február 27.)
  22. Chelsea see off Tottenham to set up Carabao Cup final against Arsenal or Liverpool. Metro, 2017. március 24. (Hozzáférés: 2022. január 14.)
  23. Bonn, Kyle: Tottenham vs. Chelsea result: Rudiger header sends Blues to Carabao Cup final, shoving Spurs aside in EFL Cup semifinals. Sporting News. (Hozzáférés: 2022. január 14.)
  24. Virgil van Dijk receives the Alan Hardaker Trophy”, English Football League, 2022. február 28. (Hozzáférés: 2022. március 1.)
  25. Regulations. EFL.com . English Football League. [2022. január 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2022. január 13.)