Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2024 - Dublu rame feminin
Proba feminină de canotaj dublu rame de la Jocurile Olimpice de vară din 2024 a avut loc în perioada 28 iulie-2 august 2024 pe Stadionul Nautic Olimpic Național din Île-de-France, aflat la aproximativ 30 de kilometri de Paris.[1]
Program
Orele sunt ora Franței (UTC+1)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Duminică, 28 iulie 2024 | 9:00 | Calificări |
Luni, 29 iulie 2024 | 9:30 | Recalificări |
Miercuri, 31 iulie 2024 | 9:30 | Semifinale |
Vineri, 2 august 2024 | 9:30 | Finale |
Rezultate
Calificări
Primele trei ambarcațiuni din fiecare cursă se vor califica în semifinale, iar celelalte vor concura în recalificări.
Calificări - cursa 1
Loc | Culoar | Concurenți | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Ymkje Clevering Veronique Meester | Olanda | 7:17,81 | C |
2 | 4 | Kamilė Kralikaitė Ieva Adomavičiūtė | Lituania | 7:22,53 | C |
3 | 5 | Azja Czajkowski Jessica Thoennes | Statele Unite ale Americii | 7:25,52 | C |
4 | 1 | Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen | Danemarca | 7:30,91 | R |
5 | 2 | Kate Haines Alana Sherman | Noua Zeelandă | 7:43,56 | R |
Calificări - cursa 2
Loc | Culoar | Concurenți | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Ioana Vrînceanu Roxana Anghel | România | 7:24,27 | C |
2 | 4 | Aifric Keogh Fiona Murtagh | Irlanda | 7:28,22 | C |
3 | 1 | Radka Novotníková Pavlína Flamíková | Cehia | 7:28,23 | C |
4 | 3 | Rebecca Edwards Chloe Brew | Marea Britanie | 7:29,70 | R |
Calificări - cursa 3
Loc | Culoar | Concurenți | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Jessica Morrison Annabelle McIntyre | Australia | 7:16,58 | C |
2 | 3 | Evangelia Anastasiadou Christina Bourmpou | Grecia | 7:20,49 | C |
3 | 4 | Melita Abraham Antonia Abraham | Chile | 7:23,01 | C |
4 | 2 | Esther Briz Zamorano Aina Cid Centelles | Spania | 7:24,09 | R |
Recalificări
Primele trei ambarcațiuni din cursă se vor califica în semifinale, iar celelalte vor fi eliminate.
Loc | Culoar | Concurenți | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen | Danemarca | 7:34,57 | C |
2 | 3 | Esther Briz Zamorano Aina Cid Centelles | Spania | 7:36,98 | C |
3 | 4 | Rebecca Edwards Chloe Brew | Marea Britanie | 7:37,11 | C |
4 | 1 | Kate Haines Alana Sherman | Noua Zeelandă | 7:46,18 |
Semifinale
Primele trei ambarcațiuni din fiecare cursă se vor califica în Finala A, iar celelalte vor concura în Finala B.
Semifinala - cursa 1
Loc | Culoar | Concurenți | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Ymkje Clevering Veronique Meester | Olanda | 7:10,16 | FA |
2 | 3 | Ioana Vrînceanu Roxana Anghel | România | 7:14,53 | FA |
3 | 5 | Evangelia Anastasiadou Christina Bourmpou | Grecia | 7:18,28 | FA |
4 | 6 | Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen | Danemarca | 7:19,11 | FB |
5 | 1 | Rebecca Edwards Chloe Brew | Marea Britanie | 7:28,76 | FB |
6 | 2 | Radka Novotníková Pavlína Flamíková | Cehia | 7:33,68 | FB |
Semifinala - cursa 2
Loc | Culoar | Concurenți | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Jessica Morrison Annabelle McIntyre | Australia | 7:14,14 | FA |
2 | 6 | Azja Czajkowski Jessica Thoennes | Statele Unite ale Americii | 7:15,59 | FA |
3 | 3 | Kamilė Kralikaitė Ieva Adomavičiūtė | Lituania | 7:19,27 | FA |
4 | 2 | Melita Abraham Antonia Abraham | Chile | 7:26,82 | FB |
5 | 1 | Esther Briz Zamorano Aina Cid Centelles | Spania | 7:30,36 | FB |
6 | 5 | Aifric Keogh Fiona Murtagh | Irlanda | 7:32,97 | FB |
Finale
Finala B
Loc | Culoar | Concurenți | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
7 | Esther Briz Zamorano Aina Cid Centelles | Spania | 7:07,08 | ||
8 | Aifric Keogh Fiona Murtagh | Irlanda | 7:08,88 | ||
9 | Melita Abraham Antonia Abraham | Chile | 7:10,45 | ||
10 | Radka Novotníková Pavlína Flamíková | Cehia | 7:10,46 | ||
11 | Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen | Danemarca | 7:12,01 | ||
12 | Rebecca Edwards Chloe Brew | Marea Britanie | 7:16,02 |
Finala A
Loc | Culoar | Concurenți | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ymkje Clevering Veronique Meester | Olanda | 6:58,67 | ||
2 | Ioana Vrînceanu Roxana Anghel | România | 7:02,97 | ||
3 | Jessica Morrison Annabelle McIntyre | Australia | 7:03,54 | ||
4 | Azja Czajkowski Jessica Thoennes | Statele Unite ale Americii | 7:05,31 | ||
5 | Kamilė Kralikaitė Ieva Adomavičiūtė | Lituania | 7:05,34 | ||
6 | Evangelia Anastasiadou Christina Bourmpou | Grecia | 7:13,30 |
Referințe
- ^ „Stade nautique de Vaires-sur-Marne”. Accesat în 18 février 2023. Verificați datele pentru:
|access-date=
(ajutor)