Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2024 - Dublu vâsle categoria ușoară feminin
Proba feminină de canotaj dublu vâsle categoria ușoară de la Jocurile Olimpice de vară din 2024 a avut loc în perioada 28 iulie-2 august 2024 pe Stadionul Nautic Olimpic Național din Île-de-France, aflat la aproximativ 30 de kilometri de Paris.[1]
Program
Orele sunt ora Franței (UTC+1)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Duminică, 28 iulie 2024 | 9:00 | Calificări |
Luni, 29 iulie 2024 | 9:00 | Recalificări |
Miercuri, 31 iulie 2024 | 9:30 | Semifinale |
Vineri, 2 august 2024 | 9:30 | Finale |
Rezultate
Calificări
Primele trei ambarcațiuni din fiecare cursă se vor califica în semifinale, iar celelalte vor concura în recalificări.
Calificări - cursa 1
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Emily Craig Imogen Grant | Marea Britanie | 7:04,20 | C |
2 | 6 | Dimitra Kontou Zoi Fitsiou | Grecia | 7:08,51 | C |
3 | 1 | Aoife Casey Margaret Cremen | Irlanda | 7:12,89 | R |
4 | 3 | Louisa Altenhuber Lara Tiefenthaler | Austria | 7:24,14 | R |
5 | 2 | Khadija Krimi Selma Dhaouadi | Tunisia | 7:31,19 | R |
6 | 4 | Sonia Baluzzo Chiaruzzo Evelyn Silvestro | Argentina | 7:36,43 | R |
Calificări - cursa 2
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Gianina van Groningen Ionela Cozmiuc | România | 7:03,83 | C |
2 | 5 | Molly Reckford Michelle Sechser | Statele Unite ale Americii | 7:12,65 | C |
3 | 2 | Alessia Palacios Valeria Palacios | Peru | 7:32,68 | R |
4 | 3 | Mahsa Javer Zeinab Norouzi | Iran | 7:35,97 | R |
5 | 1 | Emi Hirouchi Ayami Oishi | Japonia | 7:39,17 | R |
Calificări - cursa 3
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Shannon Cox Jackie Kiddle | Noua Zeelandă | 7:02,25 | C |
2 | 3 | Claire Bové Laura Tarantola | Franța | 7:03,22 | C |
3 | 2 | Jennifer Casson Jill Moffatt | Canada | 7:09,45 | R |
4 | 5 | Martyna Radosz Katarzyna Wełna | Polonia | 7:11,14 | R |
5 | 1 | Zou Jiaqi Qiu Xiuping | China | 7:39,17 | R |
Recalificări
Primele trei ambarcațiuni din cursă se vor califica în semifinale, iar celelalte vor fi eliminați.
Recalificări - cursa 1
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Aoife Casey Margaret Cremen | Irlanda | 7:11,38 | Q |
2 | 3 | Jennifer Casson Jill Moffatt | Canada | 7:16,81 | Q |
3 | 1 | Sonia Baluzzo Chiaruzzo Evelyn Silvestro | Argentina | 7:29,76 | Q |
4 | 2 | Mahsa Javer Zeinab Norouzi | Iran | 7:35,56 | FC |
5 | 5 | Zou Jiaqi Qiu Xiuping | China | 7:42,66 | FC |
Recalificări - cursa 2
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Martyna Radosz Katarzyna Wełna | Polonia | 7:16,26 | C |
2 | 4 | Louisa Altenhuber Lara Tiefenthaler | Austria | 7:17,77 | C |
3 | 1 | Khadija Krimi Selma Dhaouadi | Tunisia | 7:25,21 | C |
4 | 3 | Alessia Palacios Valeria Palacios | Peru | 7:28,58 | FC |
5 | 5 | Emi Hirouchi Ayami Oishi | Japonia | 7:31,14 | FC |
Semifinale
Primele trei ambarcațiuni din fiecare cursă se vor califica în Finala A, iar celelalte vor concura în Finala B.
Semifinala - cursa 1
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Emily Craig Imogen Grant | Marea Britanie | 6:59,79 | FA |
2 | 4 | Shannon Cox Jackie Kiddle | Noua Zeelandă | 7:02,86 | FA |
3 | 2 | Molly Reckford Michelle Sechser | Statele Unite ale Americii | 7:05,03 | FA |
4 | 5 | Martyna Radosz Katarzyna Wełna | Polonia | 7:06,69 | FB |
5 | 1 | Jennifer Casson Jill Moffatt | Canada | 7:13,36 | FB |
6 | 6 | Sonia Baluzzo Chiaruzzo Evelyn Silvestro | Argentina | 7:33,41 | FB |
Semifinala - cursa 2
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Gianina van Groningen Ionela Cozmiuc | România | 6:56,65 | FA |
2 | 2 | Dimitra Kontou Zoi Fitsiou | Grecia | 6:57,90 | FA |
3 | 5 | Aoife Casey Margaret Cremen | Irlanda | 6:59,72 | FA |
4 | 4 | Claire Bové Laura Tarantola | Franța | 7:03,22 | FB |
5 | 1 | Louisa Altenhuber Lara Tiefenthaler | Austria | 7:19,70 | FB |
6 | 6 | Khadija Krimi Selma Dhaouadi | Tunisia | 7:26,39 | FB |
Finale
Finala C
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
13 | 1 | Zou Jiaqi Qiu Xiuping | China | 7:07,55 | |
14 | 2 | Alessia Palacios Valeria Palacios | Peru | 7:12,27 | |
15 | 4 | Emi Hirouchi Ayami Oishi | Japonia | 7:14,00 | |
16 | 3 | Mahsa Javer Zeinab Norouzi | Iran | 7:14,32 |
Finala B
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
7 | 3 | Claire Bové Laura Tarantola | Franța | 7:03,24 | |
8 | 2 | Jennifer Casson Jill Moffatt | Canada | 7:04,82 | |
9 | 4 | Martyna Radosz Katarzyna Wełna | Polonia | 7:08,47 | |
10 | 5 | Louisa Altenhuber Lara Tiefenthaler | Austria | 7:10,02 | |
11 | 1 | Khadija Krimi Selma Dhaouadi | Tunisia | 7:21,65 | |
12 | 6 | Sonia Baluzzo Chiaruzzo Evelyn Silvestro | Argentina | 7:25,86 |
Finala A
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Emily Craig Imogen Grant | Marea Britanie | 6:47,06 | |
2 | 4 | Gianina van Groningen Ionela Cozmiuc | România | 6:48,78 | |
3 | 2 | Dimitra Kontou Zoi Fitsiou | Grecia | 6:49,28 | |
4 | 5 | Shannon Cox Jackie Kiddle | Noua Zeelandă | 6:51,65 | |
5 | 1 | Aoife Casey Margaret Cremen | Irlanda | 6:54,57 | |
6 | 6 | Molly Reckford Michelle Sechser | Statele Unite ale Americii | 6:55,60 |
Referințe
- ^ „Stade nautique de Vaires-sur-Marne”. Accesat în 18 février 2023. Verificați datele pentru:
|access-date=
(ajutor)