Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2024 - Opt rame cu cârmaci feminin
Proba feminină de canotaj opt rame cu cârmaci de la Jocurile Olimpice de vară din 2024 a avut loc în perioada 29 iulie-3 august 2024 pe Stadionul Nautic Olimpic Național din Île-de-France, aflat la aproximativ 30 de kilometri de Paris.[1]
Program
Orele sunt ora Franței (UTC+1)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Luni, 29 iulie 2024 | 9:00 | Calificări |
Joi, 1 august 2024 | 9:30 | Recalificări |
Sâmbătă, 3 august 2024 | 9:30 | Finale |
Rezultate
Calificări
Primele ambarcațiuni din fiecare cursă se vor califica în Finala A, iar celelalte vor concura în recalificări.[2]
Calificări - cursa 1
Loc | Culoar | Sportive | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Heidi Long, Rowan McKellar, Holly Dunford, Emily Ford, Lauren Irwin, Eve Stewart, Harriet Taylor, Annie Campbell-Orde, Henry Fieldman (c) | Marea Britanie | 6:16,20 | C |
2 | 4 | Katrina Werry, Lucy Stephan, Bronwyn Cox, Georgina Rowe, Jacqueline Swick, Giorgia Patten, Sarah Hawe, Paige Barr, Hayley Verbunt (c) | Australia | 6:18,61 | R |
3 | 1 | Jessica Sevick, Caileigh Filmer, Maya Meschkuleit, Kasia Gruchalla-Wesierski, Avalon Wasteneys, Sydney Payne, Kristina Walker, Abigail Dent, Kristen Kit (c) | Canada | 6:21,31 | R |
4 | 3 | Nanna Vigild, Caroline Munch, Clara Hornnaess, Sara Johansen, Frida Werner Foldager, Karen Mortensen, Sofie Vikkelsoee, Nikoline Laidlaw, Sophie Østergaard (c) | Danemarca | 6:39,30 | R |
Calificări - cursa 2
Rezultate calificări cursa 2[2]
Loc | Culoar | Sportive | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Maria-Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș, Victoria Petreanu (c) | România | 6:12,31 | C |
2 | 3 | Molly Bruggeman, Margaret Hedeman, Madeleine Wanamaker, Regina Salmons, Meghan Musnicki, Claire Collins, Olivia Coffey, Charlotte Buck, Nina Castagna (c) | Statele Unite ale Americii | 6:19,00 | R |
3 | 2 | Giorgia Pelacchi, Linda De Filippis, Alice Codato, Aisha Rocek, Elisa Mondelli, Silvia Terrazzi, Alice Gnatta, Veronica Bumbaca, Emanuele Capponi (c) | Italia | 6:28,47 | R |
Recalificări
Primele patru ambarcațiuni din cursă se vor califica în finală, iar celelalte sunt eliminate.
Loc | Culoar | Sportive | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Molly Bruggeman, Margaret Hedeman, Madeleine Wanamaker, Regina Salmons, Meghan Musnicki, Claire Collins, Olivia Coffey, Charlotte Buck, Nina Castagna (c) | Statele Unite ale Americii | 6:03,93 | C |
2 | 4 | Jessica Sevick, Caileigh Filmer, Maya Meschkuleit, Kasia Gruchalla-Wesierski, Avalon Wasteneys, Sydney Payne, Kristina Walker, Abigail Dent, Kristen Kit (c) | Canada | 6:04,81 | C |
3 | 3 | Katrina Werry, Lucy Stephan, Bronwyn Cox, Georgina Rowe, Jacqueline Swick, Giorgia Patten, Sarah Hawe, Paige Barr, Hayley Verbunt (c) | Australia | 6:06,09 | C |
4 | 1 | Giorgia Pelacchi, Linda De Filippis, Alice Gnatta, Aisha Rocek, Elisa Mondelli, Silvia Terrazzi, Alice Codato, Veronica Bumbaca, Emanuele Capponi (c) | Italia | 6:09,65 | C |
5 | 5 | Nanna Vigild, Caroline Munch, Clara Hornnaess, Sara Johansen, Frida Werner Foldager, Karen Mortensen, Sofie Vikkelsoee, Nikoline Laidlaw, Sophie Østergaard (c) | Danemarca | 6:22,21 |
Finala
Loc | Culoar | Sportive | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Maria-Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș, Victoria Petreanu (c) | România | 5:54,39 | |
2 | 2 | Jessica Sevick, Caileigh Filmer, Maya Meschkuleit, Kasia Gruchalla-Wesierski, Avalon Wasteneys, Sydney Payne, Kristina Walker, Abigail Dent, Kristen Kit (c) | Canada | 5:58,84 | |
3 | 4 | Heidi Long, Rowan McKellar, Holly Dunford, Emily Ford, Lauren Irwin, Eve Stewart, Harriet Taylor, Annie Campbell-Orde, Henry Fieldman (c) | Marea Britanie | 5:59,51 | |
4 | 6 | Katrina Werry, Lucy Stephan, Bronwyn Cox, Georgina Rowe, Jacqueline Swick, Giorgia Patten, Sarah Hawe, Paige Barr, Hayley Verbunt (c) | Australia | 6:00,73 | |
5 | 5 | Molly Bruggeman, Margaret Hedeman, Madeleine Wanamaker, Regina Salmons, Meghan Musnicki, Claire Collins, Olivia Coffey, Charlotte Buck, Nina Castagna (c) | Statele Unite ale Americii | 6:01,73 | |
6 | 1 | Giorgia Pelacchi, Linda De Filippis, Alice Gnatta, Aisha Rocek, Elisa Mondelli, Silvia Terrazzi, Alice Codato, Veronica Bumbaca, Emanuele Capponi (c) | Italia | 6:07,51 |
Referințe
- ^ „Stade nautique de Vaires-sur-Marne”. Accesat în .
- ^ a b „Women's Eight - Heat 1 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
Legături externe
- en Rowing - Women's Eight la olympics.com