Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2024 - Simplu vâsle feminin
Proba feminină de canotaj simplu vâsle de la Jocurile Olimpice de vară din 2024 a avut loc în perioada 27 iulie-3 august 2024 pe Stadionul Nautic Olimpic Național din Île-de-France, aflat la aproximativ 30 de kilometri de Paris.[1]
Program
Orele sunt ora Franței (UTC+1)
Data
Timp
Etapă
Sâmbătă, 27 iulie 2024
9:00
Calificări
Duminică, 28 iulie 2024
9:00
Recalificări
Luni, 29 iulie 2024
9:30
Semifinale E/F
Marți, 30 iulie 2024
9:30
Sferturi de finală
Miercuri, 31 iulie 2024
9:30
Semifinale C/D
Joi, 1 august 2024
9:30
Semifinale A/B
Vineri, 2 august 2024
9:30
Finalele D/E/F
Sâmbătă, 3 august 2024
9:30
Finalele A/B/C
Rezultate
Calificări
Primele trei din fiecare cursă se vor califica în sferturile de finală, iar celelalte vor concura în recalificări.
Calificări - cursa 1
Rezultate cursa 1[2]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
5
Tara Rigney
Australia
7:30,71
C
2
3
Virginia Díaz Rivas
Spania
7:37,30
C
3
2
Paige Badenhorst
Africa de Sud
7:39,19
C
4
4
Fatemeh Mojallal
Iran
8:01,30
R
5
1
Kathleen Noble
Uganda
8:08,90
R
6
6
Evidelia González
Nicaragua
8:23,25
R
Calificări - cursa 2
Rezultate cursa 2[3]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
3
Karolien Florijn
Olanda
7:36,90
C
2
4
Aurelia-Maxima Katharina Janzen
Elveția
7:41,15
C
3
1
Nina Kostanjšek
Slovenia
7:46,30
C
4
5
Joanie Delgaco
Filipine
7:56,26
R
5
2
Nihed Benchadli
Algeria
8:06,62
R
6
6
Majdouline El Allaoui
Maroc
8:30,47
R
Calificări - cursa 3
Rezultate cursa 3[4]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
3
Emma Twigg
Noua Zeelandă
7:34,97
C
2
4
Hanna Prakatsen
Uzbekistan
7:37,80
C
3
2
Kenia Lechuga
Mexic
7:46,11
C
4
1
Alejandra Alonso
Paraguay
7:52,44
R
5
5
Yariulvis Cobas
Cuba
8:11,13
R
Calificări - cursa 4
Rezultate cursa 4[5]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
2
Viktorija Senkutė
Lituania
7:30,01
C
2
5
Tatsiana Klimovich
AIN
7:34,31
C
3
3
Beatriz Tavares
Brazilia
7:49,66
C
4
4
Elis Özbay
Turcia
7:57,06
R
5
1
Adriana Sanguineti
Peru
8:03,87
R
Calificări - cursa 5
Rezultate cursa 5[6]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
3
Alexandra Föster
Germania
7:36,35
C
2
1
Desislava Angelova
Bulgaria
7:42,73
C
3
5
Diana Dymchenko
Azerbaidjan
7:52,53
C
4
2
Phạm Thị Huệ
Vietnam
8:03,84
R
5
4
Saiyidah Aisyah
Singapore
8:17,04
R
Calificări - cursa 6
Rezultate cursa 6[7]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
2
Kara Kohler
Statele Unite ale Americii
7:32,46
C
2
5
Magdalena Lobnig
Austria
7:39,39
C
3
3
Jovana Arsić
Serbia
7:52,53
C
4
1
Suad Al-Faqaan
Kuweit
8:16,32
R
5
4
Akoko Komlanvi
Togo
8:44,88
R
Recalificări
Primele două din fiecare cursă se vor califica în sferturile de finală, iar celelalte vor concura în Semifinalele E/F (care nu contează pentru acordarea de medalii).
Recalificări - cursa 1
Rezultate recalificări cursa 1[8]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
3
Joanie Delgaco
Filipine
7:55,00
CSF
2
4
Phạm Thị Huệ
Vietnam
8:00,97
CSF
3
2
Yariulvis Cobas
Cuba
8:10,64
E/F
4
1
Evidelia González
Nicaragua
8:26,23
E/F
5
5
Akoko Komlanvi
Togo
8:43,11
E/F
Recalificări - cursa 2
Rezultate recalificări cursa 2[9]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
2
Fatemeh Mojallal
Iran
7:56,48
CSF
2
3
Elis Özbay
Turcia
8:00,00
CSF
3
4
Nihed Benchadli
Algeria
8:10,34
E/F
4
1
Saiyidah Aisyah
Singapore
8:23,03
E/F
Recalificări - cursa 3
Rezultate recalificări cursa 3[10]
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
2
Alejandra Alonso
Paraguay
7:57,14
CSF
2
4
Adriana Sanguineti
Peru
8:07,05
CSF
3
1
Kathleen Noble
Uganda
8:15,10
E/F
4
5
Suad Al-Faqaan
Kuweit
8:28,89
E/F
5
3
Majdouline El Allaoui
Maroc
8:42,07
E/F
Sferturi de finală
Primele trei din fiecare cursă se vor califica în semifinalele A/B, iar celelalte vor concura în Semifinalele C/D.
Sferturi de finală - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
4
Tara Rigney
Australia
7:30,57
A/B
2
3
Kara Kohler
Statele Unite ale Americii
7:34,96
A/B
3
5
Desislava Angelova
Bulgaria
7:41,25
A/B
4
2
Beatriz Tavares
Brazilia
7:47,29
C/D
5
1
Adriana Sanguineti
Peru
7:57,84
C/D
6
6
Fatemeh Mojallal
Iran
8:00,37
C/D
Sferturi de finală - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Karolien Florijn
Olanda
7:29,07
A/B
2
4
Alexandra Föster
Germania
7:30,98
A/B
3
5
Tatsiana Klimovich
AIN
7:34,30
A/B
4
6
Alejandra Alonso
Paraguay
7:47,40
C/D
5
2
Kenia Lechuga
Mexic
7:50,35
C/D
6
1
Phạm Thị Huệ
Vietnam
7:56,96
C/D
Sferturi de finală - cursa 3
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Emma Twigg
Noua Zeelandă
7:26,89
A/B
2
2
Aurelia-Maxima Katharina Janzen
Elveția
7:31,12
A/B
3
4
Virginia Díaz Rivas
Spania
7:34,01
A/B
4
1
Diana Dymchenko
Azerbaidjan
7:53,76
C/D
5
5
Jovana Arsić
Serbia
7:56,18
C/D
6
6
Joanie Delgaco
Filipine
7:58,30
C/D
Sferturi de finală - cursa 4
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Viktorija Senkutė
Lituania
7:33,35
QAB
2
4
Hanna Prakatsen
Uzbekistan
7:35,91
QAB
3
2
Magdalena Lobnig
Austria
7:40,07
QAB
4
5
Paige Badenhorst
Africa de Sud
7:44,03
C/D
5
1
Nina Kostanjšek
Slovenia
7:56,31
C/D
6
6
Elis Özbay
Turcia
7:56,51
C/D
Semifinale
Primele trei din fiecare cursă se vor califica în finalele E/C/A, iar celelalte vor concura în finalele F/D/B.
Semifinala E/F - cursa 1
Rezultate semifinale E/F cursa 1[11]
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
2
Yariulvis Cobas
Cuba
8:36,16
FE
2
3
Saiyidah Aisyah
Singapore
8:47,41
FE
3
1
Suad Al-Faqaan
Kuweit
9:01,78
FE
4
4
Akoko Komlanvi
Togo
9:16,28
FF
Semifinala E/F - cursa 2
Rezultate semifinale E/F cursa 2[12]
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
1
Nihed Benchadli
Algeria
8:34,67
FE
2
2
Kathleen Noble
Uganda
8:38,70
FE
3
3
Evidelia González
Nicaragua
8:43,78
FE
4
4
Majdouline El Allaoui
Maroc
8:49,70
FF
Semifinala C/D - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
2
Jovana Arsić
Serbia
7:44,60
FC
2
5
Nina Kostanjšek
Slovenia
7:48,86
FC
3
3
Beatriz Tavares
Brazilia
7:49,96
FC
4
4
Alejandra Alonso
Paraguay
7:56,50
FD
5
1
Joanie Delgaco
Filipine
8:00,18
FD
6
6
Fatemeh Mojallal
Iran
8:06,23
FD
Semifinala C/D - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Paige Badenhorst
Africa de Sud
7:55,91
FC
2
5
Kenia Lechuga
Mexic
7:58,00
FC
3
4
Diana Dymchenko
Azerbaidjan
7:59,23
FC
4
6
Elis Özbay
Turcia
8:02,47
FD
5
2
Adriana Sanguineti
Peru
8:17,84
FD
6
1
Phạm Thị Huệ
Vietnam
8:22,85
FD
Semifinala A/B - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Karolien Florijn
Olanda
7:21,26
FA
2
4
Tara Rigney
Australia
7:23,58
FA
3
6
Desislava Angelova
Bulgaria
7:27,16
FA
4
2
Hanna Prakatsen
Uzbekistan
7:29,28
FB
5
5
Aurelia-Maxima Katharina Janzen
Elveția
7:31,65
FB
6
1
Virginia Díaz Rivas
Spania
7:37,52
FB
Semifinala A/B - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Emma Twigg
Noua Zeelandă
7:17,19
FA
2
4
Viktorija Senkutė
Lituania
7:19,15
FA
3
2
Kara Kohler
Statele Unite ale Americii
7:22,33
FA
4
5
Alexandra Föster
Germania
7:24,63
FB
5
1
Tatsiana Klimovich
AIN
7:26,56
FB
6
6
Magdalena Lobnig
Austria
7:40,02
FB
Finale
Finala F
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
31
2
Majdouline El Allaoui
Maroc
8:20,81
32
1
Akoko Komlanvi
Togo
8:46,73
Finala E
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
25
4
Nihed Benchadli
Algeria
7:54,25
26
2
Kathleen Noble
Uganda
7:56,10
27
3
Yariulvis Cobas
Cuba
7:57,99
28
5
Saiyidah Aisyah
Singapore
8:03,29
29
6
Suad Al-Faqaan
Kuweit
8:05,18
30
1
Evidelia González
Nicaragua
8:08,61
Finala D
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
19
4
Alejandra Alonso
Paraguay
7:42,09
20
2
Joanie Delgaco
Filipine
7:43,83
21
1
Fatemeh Mojallal
Iran
7:46,08
22
3
Elis Özbay
Turcia
7:46,95
23
6
Phạm Thị Huệ
Vietnam
7:47,84
24
5
Adriana Sanguineti
Peru
7:49,31
Finala C
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
13
4
Jovana Arsić
Serbia
7:26,09
14
3
Paige Badenhorst
Africa de Sud
7:27,76
15
6
Beatriz Tavares
Brazilia
7:31,31
16
2
Kenia Lechuga
Mexic
7:31,99
17
1
Diana Dymchenko
Azerbaidjan
7:35,19
18
5
Nina Kostanjšek
Slovenia
7:39,00
Finala B
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
7
3
Alexandra Föster
Germania
7:23,53
8
5
Tatsiana Klimovich
AIN
7:25,61
9
2
Aurelia-Maxima Katharina Janzen
Elveția
7:27,01
10
1
Magdalena Lobnig
Austria
7:30,54
11
4
Hanna Prakatsen
Uzbekistan
7:33,57
12
6
Virginia Díaz Rivas
Spania
7:34,61
Finala A
Loc
Culoar
Concurentă
Țară
Timp
Note
1
3
Karolien Florijn
Olanda
7:17,28
2
4
Emma Twigg
Noua Zeelandă
7:19,14
3
5
Viktorija Senkutė
Lituania
7:20,85
4
2
Tara Rigney
Australia
7:21,38
5
6
Kara Kohler
Statele Unite ale Americii
7:25,07
6
1
Desislava Angelova
Bulgaria
7:33,19
Referințe
^„Stade nautique de Vaires-sur-Marne”. Accesat în 18 février 2023.Verificați datele pentru: |access-date= (ajutor)
^„Women's Single Sculls - Heat 1 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Heat 2 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Heat 3 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Heat 4 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Heat 5 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Heat 6 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Repechage 1 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Repechage 2 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Repechage 3 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Semifinal E/F 1 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .
^„Women's Single Sculls - Semifinal E/F 2 results” (PDF). Olympics. . Accesat în .