Japan deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 306 deltagare, och av landets deltagare erövrades 14 medaljer.[1]
Badminton
Baseboll
- Rankningsomgång
I gruppspelet mötte alla lag varandra och de fyra bästa lagen (Kuba, USA, Sydkorea och Japan) gick vidare.
- Slutspel
Basket
Damer Gruppspel | | | | | | | | Brasilien | - | 82-68 | 75-73 | 100-80 | 83-98 | 69-56 | Ryssland | 68-82 | - | 75-70 | 73-63 | 94-78 | 68-49 | Italien | 73-75 | 70-75 | - | 66-52 | 62-53 | 59-54 | Japan | 80-100 | 63-73 | 52-66 | - | 75-72 | 95-85 | Kina | 83-98 | 78-94 | 53-62 | 72-75 | - | 61-49 | Kanada | 56-69 | 49-68 | 54-59 | 85-95 | 49-61 | - | |
- Slutspel
Bordtennis
Boxning
Flugvikt
- Kazumasa Tsujimoto
- Första omgången — Förlorade mot Lernik Papyan (Armenien), 5-10
Lätt weltervikt
- Fumitaka Nitami
- Första omgången — Förlorade mot Eduard Zakharov (Ryssland), 6-21
Mellanvikt
- Hirokuni Moto
- Första omgången — Besegrade Tao Chen (Kina), 15-10
- Första omgången — Förlorade mot Tomasz Borowski (Polen), 6-11
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
Herrarnas individuella
- Hiroshi Yamamoto → Sextondelsfinal, 19:e plats (1-1)
- Takayoshi Matsushita → Sextondelsfinal, 27:e plats (1-1)
Damernas lagtävling
- Kodama, Ouchi och Koide → 32-delsfinal, 14:e plats (0-1)
Cykling
Bana
Herrarnas poänglopp
- Masahiro Yasuhara
- Final — 2 poäng (→ 15:e plats)
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
- Kyoshi Miura
- Final — 2:45:03 (→ 26:e plats)
Damernas terränglopp
- Kanako Tanikawa
- Final — 2:05.44 (→ 23:e plats)
Fotboll
- Herrar
Coach: Akira Nishino
- Gruppspel
- Damer
Coach: Tamotsu Suzuki
Nr | Pos. | Spelare | Född | Ålder | Caps | Klubb | Spelade matcher | Mål | Spelade minuter | Sub off | Sub on | Kort: gult/rött |
1 | GK | Junko Ozawa | 7 december 1973 | 22 | ? | Fujita SC Mercury | 2 | 0 | 180 | 0 | 0 | 0 |
2 | DF | Yumi Tomei | 1 juni 1972 | 24 | ? | Prima Ham FC Ku-No-Ichi | 3 | 0 | 270 | 0 | 0 | 0 |
3 | DF | Rie Yamaki | 2 oktober 1975 | 20 | ? | Nikko Securities Dream Ladies | 3 | 0 | 270 | 0 | 0 | 0 |
4 | DF | Maki Haneta | 30 september 1972 | 23 | ? | Matsushita Panasonic Bambina | 3 | 0 | 270 | 0 | 0 | 1 |
5 | DF | Yumi Obe | 15 februari 1975 | 21 | ? | Nikko Securities Dream Ladies | 3 | 0 | 258 | 1 | 0 | 0 |
6 | DF | Kae Nishina | 7 december 1972 | 23 | ? | Prima Ham FC Ku-No-Ichi | 3 | 0 | 270 | 0 | 0 | 1 |
7 | MF | Homare Sawa | 6 september 1978 | 17 | ? | Yomiuri-Seiyu Beleza | 3 | 0 | 270 | 0 | 0 | 0 |
8 | MF | Asako Takakura | 19 april 1968 | 28 | ? | Yomiuri-Seiyu Beleza | 3 | 0 | 252 | 1 | 0 | 0 |
9 | MF | Futaba Kioka | 22 november 1965 | 30 | ? | Suzuyo Shimizu FC Lovely Ladies | 3 | 1 | 270 | 0 | 0 | 0 |
10 | FW | Akemi Noda | 13 oktober 1969 | 25 | ? | Takarazuka Bunnys Ladies SC | 3 | 1 | 270 | 0 | 0 | 0 |
11 | MF | Etsuko Handa | 10 maj 1965 | 31 | ? | Suzuyo Shimizu FC Lovely Ladies | 1 | 0 | 17 | 0 | 1 | 0 |
12 | FW | Tamaki Uchiyama | 13 december 1972 | 23 | ? | Prima Ham FC Ku-No-Ichi | 3 | 0 | 244 | 2 | 0 | 0 |
13 | MF | Nami Otake | 30 juli 1974 | 21 | ? | Yomiuri-Seiyu Beleza | 1 | 0 | 18 | 0 | 1 | 0 |
14 | MF | Kaoru Kadohara | 25 maj 1970 | 26 | ? | Matsushita Panasonic Bambina | 1 | 0 | 12 | 0 | 1 | 0 |
15 | FW | Miyuki Izumi | 31 mars 1973 | 23 | ? | Suzuyo Shimizu FC Lovely Ladies | 1 | 0 | 9 | 0 | 1 | 0 |
16 | GK | Shiho Onodera | 18 november 1973 | 22 | ? | Yomiuri-Seiyu Beleza | 1 | 0 | 90 | 0 | 0 | 0 |
18 | FW | Kaori Nagamine | 3 juni 1968 | 28 | ? | Suzuyo Shimizu FC Lovely Ladies | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
19 | GK | Megumi Sakata | 18 oktober 1971 | 25 | ? | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
20 | ? | Ryoko Uno | 9 november 1975 | 20 | ? | Yomiuri-Seiyu Beleza | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- Gruppspel
Rank | Lag | Spelade | Vinster | Oavgjorda | Förluster | Gjorda mål | Insläppta mål | Poäng | | | | | |
1. | Norge | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 4 | 7 | | X | 2:2 | 3:2 | 4:0 |
2. | Brasilien | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | 5 | | 2:2 | X | 1:1 | 2:0 |
3. | Tyskland | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 4 | | 2:3 | 1:1 | X | 3:2 |
4. | Japan | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 9 | 0 | | 0:4 | 0:2 | 2:3 | X |
Friidrott
Herrarnas 100 meter
Herrarnas 200 meter
Herrarnas 400 meter
Herrarnas 10 000 meter
- Toshinari Takaoka
- Katsuhiko Hanada
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
- Shunji Karube, Koji Ito, Jun Osakada och Shigekazu Omori
- Heat — 3:02,82
- Semifinal — 3:01,92
- Final — 3:00,76 (→ 5:e plats)
Herrarnas 400 meter häck
- Hideaki Kawamura
- Heat — 49,88s (→ gick inte vidare)
- Kazuhiko Yamazaki
- Heat — 49,07s (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- Masaki Oya — 2:22,13 (→ 54:e plats)
- Kenjiro Jitsui — 2:33,27 (→ 93:e plats)
Herrarnas 20 kilometer gång
- Daisuke Ikeshima — 1:24,54 (→ 22:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Tadahiro Kosaka — 4:05,57 (→ 29:e plats)
Herrarnas höjdhopp
Herrarnas längdhopp
Herrarnas stavhopp
Damernas 5 000 meter
- Michiko Shimizu
- Harumi Hiroyama
- Yoshiko Ichikawa
Damernas 10 000 meter
- Yuko Kawakami
- Kval — 32:31.69
- Final — 31:23,23 (→ 7:e plats)
- Hiromi Suzuki
- Kval — 31:54,89
- Final — 32:43,39 (→ 16:e plats)
Damernas maraton
- Izumi Maki — 2:32,35 (→ 12:e plats)
Damernas 100 meter häck
Damernas 10 kilometer gång
- Yuka Mitsumori — DSQ (→ ingen notering)
Damernas spjutkastning
- Akiko Miyajima
- Kval — 53,98m (→ gick inte vidare)
Fäktning
Herrarnas florett
Damernas värja
- Noriko Kubo
- Yuko Arai
- Nanae Tanaka
Damernas värja, lag
- Nanae Tanaka, Noriko Kubo, Yuko Arai
Gymnastik
Judo
Kanotsport
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Damernas 3 m
- Yuki Motobuchi
- Kval — 262,71
- Semifinal — 210,00
- Final — 296,04 (→ 6:e plats)
Softboll
- Grundomgång
Tennis
Herrsingel
Herrdubbel
- Satoshi Iwabuchi och Takao Suzuki
- Första omgången — Besegrade Juan-Carlos Bianchi och Nicolas Pereira (Venezuela) 6-4, 6-7, 8-6
- Andra omgången — Förlorade mot Sergi Bruguera och Tomás Carbonell (Spanien) 7-6, 2-6, 5-7
Damsingel
- Ai Sugiyama
- Första omgången — Besegrade Katarina Studenikova (Slovakien) 6-2 6-3
- Andra omgången — Besegrade Martina Hingis (Schweiz) 6-4 6-4
- Tredje omgången — Förlorade mot Jana Novotná (Tjeckien) 3-6 4-6
- Kimiko Date
- Första omgången — Besegrade Dally Randriantefy (Madagaskar) 6-0 6-1
- Andra omgången — Besegrade Virag Csurgo (Ungern) 6-2 6-3
- Tredje omgången — Besegrade Magdalena Maleeva (Bulgarien) 6-4 6-4
- Kvartsfinal — Förlorade mot Arantxa Sánchez Vicario (Spanien) 6-4 3-6 8-10
Referenser
- ^ ”Japan at the 1996 Atlanta Summer Games” (på engelska). Sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 14 september 2011. https://web.archive.org/web/20110914190918/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/JPN/summer/1996/. Läst 16 februari 2012.