Ledamöter av Europaparlamentet från Sverige 2014–2019
Det här är en lista över de 20 ledamöter som valdes in för Sverige i valet till Europaparlamentet i maj 2014 för mandatperioden 2014–2019.
Namn | Svenskt parti | Partigrupp | Kommun | Födelseår | Bild | Utskott | Kommentar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adaktusson Lars Adaktusson (Ersatt av Anders Sellström den 3 oktober 2018) | Kristdemokraterna | EPP | Stockholm | 1955 | AFET (TRAN) | Ledamot 2014–oktober 2018 | ||
Andersson Max Andersson | Miljöpartiet | De gröna/EFA | Göteborg | 1973 | JURI (AFCO) | Ledamot 2014–2019 (Lämnade Miljöpartiet i februari 2019)[1] | ||
Björk Malin Björk | Vänsterpartiet | GUE/NGL | Bryssel | 1972 | LIBE (AFET) | Ledamot 2014–2019 | ||
Corazza Anna Maria Corazza Bildt | Moderaterna | EPP | Stockholm | 1963 | IMCO (vice ordförande) FEMM (LIBE) | Ledamot 2009–2019 | ||
Engström Linnéa Engström | Miljöpartiet | De gröna/EFA | Stockholm | 1981 | PECH (vice ordförande) (ENVI), (FEMM) | Ledamot oktober 2014–2019 | ||
Eriksson Peter Eriksson (Ersatt av Jakop Dalunde i maj 2016) | Miljöpartiet | De gröna/EFA | Kalix | 1958 | ITRE (AGRI) | Ledamot 2014–maj 2016 | ||
Eriksson Jakop Dalunde | Miljöpartiet | De gröna/EFA | Stockholm | 1984 | ITRE (AGRI) | Ledamot maj 2016–2019 | ||
Federley Fredrick Federley | Centerpartiet | ALDE | Botkyrka | 1978 | ITRE (AGRI) | Ledamot 2014–2019 | ||
Fjellner Christofer Fjellner | Moderaterna | EPP | Stockholm | 1976 | INTA (BUDG) | Ledamot 2004–2019 | ||
Gabelic Aleksander Gabelic | Socialdemokraterna | S&D | Stockholm | 1965 | REGI (INTA) | Ledamot april 2018–2019 | ||
Guteland Jytte Guteland | Socialdemokraterna | S&D | Stockholm | 1979 | ENVI (JURI) | Ledamot 2014–2019 | ||
Hedh Anna Hedh | Socialdemokraterna | S&D | Mörbylånga | 1967 | REGI (LIBE) | Ledamot 2004–2019 | ||
Hökmark Gunnar Hökmark | Moderaterna | EPP | Stockholm | 1952 | ECON (ITRE) | Ledamot 2004–2019 | ||
Ludvigsson Olle Ludvigsson | Socialdemokraterna | S&D | Öckerö | 1948 | ECON (ITRE) | Ledamot 2009–2019 | ||
Lundgren Peter Lundgren | Sverigedemokraterna | EFDD | Gnosjö | 1963 | TRAN (AGRI) | Ledamot 2014–2019 | ||
Lövin Isabella Lövin (Ersatt av Linnéa Engström i oktober 2014) | Miljöpartiet | De gröna/EFA | Värmdö | 1963 | PECH (vice ordförande) (ENVI) | Ledamot 2009–oktober 2014 | ||
Nilsson Jens Nilsson (Ersatt av Aleksander Gabelic i april 2018) | Socialdemokraterna | S&D | Östersund | 1948 | TRAN (IMCO) | Ledamot december 2011–mars 2018 | ||
Paulsen Marit Paulsen (Ersatt av Jasenko Selimović i september 2015) | Liberalerna | ALDE | Malung | 1939 | AGRI (ENVI) | Ledamot 1999–2004, 2009–september 2015 | ||
Post Soraya Post | Feministiskt initiativ | S&D | Göteborg | 1956 | LIBE (AFET) | Ledamot 2014–2019 | ||
Selimović Jasenko Selimović | Liberalerna | ALDE | Göteborg | 1968 | AGRI (ENVI) | Ledamot september 2015–2019 | ||
Sellström Anders Sellström | Kristdemokraterna | EPP | Umeå | 1964 | AFET (TRAN) | Ledamot oktober 2018–2019 | ||
Ulvskog Marita Ulvskog | Socialdemokraterna | S&D | Solna | 1951 | EMPL (vice ordförande) (INTA) | Ledamot 2009–2019 | ||
Valero Bodil Valero | Miljöpartiet | De gröna/EFA | Axmar bruk | 1958 | LIBE (AFET) | Ledamot 2014–2019 | ||
Wikström Cecilia Wikström | Liberalerna | ALDE | Uppsala | 1965 | PETI (ordförande) (JURI) | Ledamot 2009–2019 | ||
Winberg Kristina Winberg | Sverigedemokraterna | EFDD | Jönköping | 1965 | LIBE (AFCO) | Ledamot 2014–2019 |
Källor
- ^ MP-toppen hoppar av i protest
Noter
- Valmyndigheten, läst 6 augusti 2019
Se även
|