Uganda at the 2000 Summer Olympics
Sporting event delegation
Uganda at the 2000 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | UGA |
NOC | Uganda Olympic Committee |
Website | www |
in Sydney | |
Competitors | 13 (9 men and 4 women) in 5 sports |
Flag bearer | Muhamed Kizito |
Medals |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Uganda competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia.
Archery
Uganda's first appearance in Olympic archery resulted in a first round loss for its only archer.
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Margaret Tumusiime | Women's individual | 474 | 64 | Kim Soo-Nyung (KOR) (1) L 124–164 | did not advance | 64 |
Athletics
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||||||
Julius Achon | 1500 m | 3:39.40 | 7 q | — | 3:40.32 | 6 | did not advance | ||||||
Davis Kamoga | 400 m | 45.92 | 3 Q | 45.74 | 25 | did not advance | |||||||
Alex Malinga | Marathon | — | 2:24:53 | 57 | |||||||||
Paskar Owor | 800 m | 1:49.99 | 51 | did not advance |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Grace Birungi | 800 m | 2:03.32 | 5 | did not advance |
Boxing
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | |||
Muhamed Kizito | Light Flyweight | Ivanas Stapovičius (LTU) L 3–9 | did not advance | |||||
Jackson Asiku | Flyweight | Arlan Lerio (PHI) L RSC-1 | did not advance | |||||
Abdu Tebazalwa | Bantamweight | César Morales (MEX) L 8-13 | did not advance | |||||
Kassim Napa Adam | Featherweight | Tulkunbay Turgunov (UZB) L 3-12 | did not advance |
Swimming
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||||
Joe Atuhaire | 100 metre breaststroke | 1:22.35 | 65 | did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||||
Supra Singhal | 100 metre freestyle | 1:08.15 | 52 | did not advance |
Table tennis
- Singles
Athlete | Event | Group round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Bronze medal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Mary Musoke | Women's singles | Group N Irina Palina (RUS) L 0 – 3 Song Ah Sim (HKG) L 0 – 3 | 3 | did not advance |
References
- Wallechinsky, David (2004). The Complete Book of the Summer Olympics (Athens 2004 Edition). Toronto, Canada. ISBN 1-894963-32-6.
- International Olympic Committee (2001). The Results. Retrieved 12 November 2005.
- Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 1: Preparing for the Games. Retrieved 20 November 2005.
- Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 2: Celebrating the Games. Retrieved 20 November 2005.
- Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). The Results. Retrieved 20 November 2005.
- International Olympic Committee Web Site
- v
- t
- e
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Republic of the Congo
- Democratic Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé‑Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- Sudan
- Swaziland
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua‑Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Netherlands Antilles
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts‑Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent‑Grenadines
- Suriname
- Trinidad‑Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Brunei
- Cambodia
- China
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- North Korea
- South Korea
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia‑Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine
- Yugoslavia