2024 World Wheelchair Curling Championship |
---|
Host city | Gangneung, South Korea |
---|
Arena | Gangneung Curling Centre |
---|
Dates | March 2–9 |
---|
Winner | Norway |
---|
Skip | Jostein Stordahl |
---|
Third | Ole Fredrik Syversen |
---|
Second | Geir Arne Skogstad |
---|
Lead | Mia Larsen Sveberg |
---|
Alternate | Ingrid Djupskås |
---|
Finalist | Canada (Ideson) |
---|
2025 » |
The 2024 World Wheelchair Curling Championship (branded as the 2024 SD Biosensor World Wheelchair Curling Championship for sponsorship reasons) is currently being held from March 2 to 9 at the Gangneung Curling Centre in Gangneung, South Korea.[1]
Qualification
The following nations qualified to participate in the 2024 World Wheelchair Curling Championship:
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams Relegated to 2024 B Championship |
Round Robin Summary Table Pos. | Country | | | | | | | | | | | | | Record |
2 | Canada | — | 4–6 | 13–4 | 7–5 | 8–3 | 9–2 | 8–0 | 2–8 | 6–4 | 9–6 | 9–6 | 5–7 | 8–3 |
1 | China | 6–4 | — | 5–2 | 12–3 | 12–2 | 7–4 | 6–7 | 9–4 | 9–5 | 5–6 | 5–2 | 3–5 | 8–3 |
11 | Czech Republic | 4–13 | 2–5 | — | 6–4 | 5–6 | 4–10 | 3–7 | 6–5 | 3–6 | 2–7 | 1–10 | 3–11 | 2–9 |
12 | Estonia | 5–7 | 3–12 | 4–6 | — | 3–10 | 6–7 | 9–2 | 4–6 | 4–10 | 3–8 | 4–5 | 3–9 | 1–10 |
8 | Italy | 3–8 | 2–12 | 6–5 | 10–3 | — | 3–8 | 6–3 | 6–3 | 3–8 | 4–6 | 5–8 | 4–3 | 5–6 |
3 | Latvia | 2–9 | 4–7 | 10–4 | 7–6 | 8–3 | — | 6–3 | 6–5 | 5–7 | 8–7 | 5–4 | 5–3 | 8–3 |
5 | Norway | 0–8 | 7–6 | 7–3 | 2–9 | 3–6 | 3–6 | — | 6–5 | 7–3 | 6–5 | 7–6 | 9–3 | 7–4 |
10 | Scotland | 8–2 | 4–9 | 5–6 | 6–4 | 3–6 | 5–6 | 5–6 | — | 8–4 | 2–6 | 2–6 | 6–7 | 3–8 |
7 | Slovakia | 4–6 | 5–9 | 6–3 | 10–4 | 8–3 | 7–5 | 3–7 | 4–8 | — | 2–9 | 1–6 | 5–4 | 5–6 |
4 | South Korea | 6–9 | 6–5 | 7–2 | 8–3 | 6–4 | 7–8 | 5–6 | 6–2 | 9–2 | — | 14–4 | 8–2 | 8–3 |
6 | Sweden | 6–9 | 2–5 | 10–1 | 5–4 | 8–5 | 4–5 | 6–7 | 6–2 | 6–1 | 4–14 | — | 6–5 | 6–5 |
9 | United States | 7–5 | 5–3 | 11–3 | 9–3 | 3–4 | 3–5 | 3–9 | 7–6 | 4–5 | 2–8 | 5–6 | — | 5–6 |
Round robin results
All draws times are listed in Korea Standard Time (UTC+09:00).[3][4]
Draw 1
Saturday, March 2, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Stordahl) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 |
Czech Republic (Selnekovičová) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Briedis) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 6 |
Scotland (Nibloe) | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Ideson) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 9 |
South Korea (Lee) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | 0 | 2 | X | 10 |
Estonia (Villau) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 2
Saturday, March 2, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Marchese) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
United States (Thums) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 1 | 2 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 8 |
Estonia (Villau) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Petersson-Dahl) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 |
China (Wang) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Scotland (Nibloe) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Norway (Stordahl) | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Draw 3
Sunday, March 3, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Ideson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Briedis) | 0 | 1 | 3 | 0 | 3 | 2 | 1 | X | 10 |
Czech Republic (Selnekovičová) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Draw 4
Sunday, March 3, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villau) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
China (Wang) | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | X | 12 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Stordahl) | 0 | 2 | 2 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
United States (Thums) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Italy (Marchese) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Petersson-Dahl) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4 |
South Korea (Lee) | 2 | 4 | 0 | 2 | 0 | 6 | X | X | 14 |
Draw 5
Sunday, March 3, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Petersson-Dahl) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Latvia (Briedis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Selnekovičová) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
China (Wang) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Ideson) | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Italy (Marchese) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 6
Monday, March 4, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | X | 6 |
Scotland (Nibloe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Marchese) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Stordahl) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Estonia (Villau) | 3 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
United States (Thums) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Draw 7
Monday, March 4, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Thums) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Latvia (Briedis) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Canada (Ideson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Marchese) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Czech Republic (Selnekovičová) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 8
Monday, March 4, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Briedis) | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Norway (Stordahl) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villau) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 5 |
Canada (Ideson) | 0 | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Selnekovičová) | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Scotland (Nibloe) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | X | 9 |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 9
Tuesday, March 5, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 5 |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Stordahl) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Italy (Marchese) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Estonia (Villau) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Thums) | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Scotland (Nibloe) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 | 0 | 6 |
Draw 10
Tuesday, March 5, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Ideson) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
United States (Thums) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Selnekovičová) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 3 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Marchese) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Slovakia (Ďuriš) | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 1 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Latvia (Briedis) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 11
Tuesday, March 5, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villau) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Czech Republic (Selnekovičová) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Canada (Ideson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Briedis) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 8 |
South Korea (Lee) | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Norway (Stordahl) | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Draw 12
Wednesday, March 6, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 4 | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 | X | X | 12 |
Italy (Marchese) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Ďuriš) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Czech Republic (Selnekovičová) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Petersson-Dahl) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 |
United States (Thums) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Briedis) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Canada (Ideson) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | X | X | 9 |
Draw 13
Wednesday, March 6, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Selnekovičová) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Canada (Ideson) | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | 3 | X | X | 13 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
South Korea (Lee) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Norway (Stordahl) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Slovakia (Ďuriš) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Latvia (Briedis) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | X | 6 |
Estonia (Villau) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 4 |
Draw 14
Wednesday, March 6, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Thums) | 0 | 0 | 3 | 3 | 1 | 2 | X | X | 9 |
Estonia (Villau) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Petersson-Dahl) | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Scotland (Nibloe) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Italy (Marchese) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Norway (Stordahl) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
China (Wang) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6 |
Draw 15
Thursday, March 7, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 1 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Briedis) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 3 | 7 |
Estonia (Villau) | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Ideson) | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | X | X | 8 |
Norway (Stordahl) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Draw 16
Thursday, March 7, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Stordahl) | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 4 |
China (Wang) | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villau) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 3 |
Italy (Marchese) | 5 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 10 |
Draw 17
Thursday, March 7, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Marchese) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Latvia (Briedis) | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 | X | 9 |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Canada (Ideson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 9 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Playoffs
Qualification Games
Friday, March 8, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Briedis) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 6 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 1 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Norway (Stordahl) | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Semifinals
Friday, March 8, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Norway (Stordahl) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Ideson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 4 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Bronze medal game
Saturday, March 9, 11:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
China (Wang) | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Sweden (Petersson-Dahl) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Final
Saturday, March 9, 11:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Stordahl) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
Canada (Ideson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Final standings
Key |
| Teams relegated to 2024 B Championship |
See also
References
- ^ "SD Biosensor World Wheelchair and Wheelchair Mixed Doubles Curling Championships 2924 Press and Broadcaster accreditation now open". World Curling Federation. February 7, 2024. Retrieved February 24, 2024.
- ^ "List of Teams". World Curling Federation. Retrieved February 24, 2024.
- ^ "Schedule" (PDF). World Curling Federation. Retrieved February 24, 2024.
- ^ "Results". World Curling Federation. Retrieved March 2, 2024.
External links