1981 Air Canada Silver Broom
1981 Air Canada Silver Broom | |
---|---|
Host city | London, Ontario, Canada |
Arena | Thompson Arena |
Dates | March 23–29, 1981 |
Winner | Switzerland |
Curling club | Lausanne-Riviera CC |
Skip | Jürg Tanner |
Third | Jürg Hornisberger |
Second | Patrik Lörtscher |
Lead | Franz Tanner |
Finalist | United States (Bud Somerville) |
« 1980 1982 » |
The 1981 Air Canada Silver Broom, the men's world curling championship, was held from at the Thompson Arena in London, Ontario, Canada.
Teams
Canada | Denmark | France | Germany | Italy |
---|---|---|---|---|
Assiniboine Memorial CC, Winnipeg, Manitoba Skip: Kerry Burtnyk | Hvidovre CC Skip: Tommy Stjerne | Megève CC, Megève Fourth: Gerard Ravello | CC Schwenningen Skip: Keith Wendorf | Tofane CC, Cortina d'Ampezzo Fourth: Andrea Pavani |
Norway | Scotland | Sweden | Switzerland | United States |
Bygdøy CC, Oslo Skip: Kristian Sørum | Carrington CC, Edinburgh Skip: Colin Hamilton | Härnösands CK Skip: Jan Ullsten | Lausanne-Riviera CC Skip: Jürg Tanner | Superior CC, Wisconsin Fourth: Bob Nichols |
Round-robin standings
Country | Skip | W | L |
Canada | Kerry Burtnyk | 8 | 1 |
Norway | Kristian Sørum | 7 | 2 |
United States | Bud Somerville | 6 | 3 |
Switzerland | Jürg Tanner | 6 | 3 |
Sweden | Jan Ullsten | 5 | 4 |
Scotland | Colin Hamilton | 5 | 4 |
Italy | Giuseppe Dal Molin | 3 | 6 |
Denmark | Tommy Stjerne | 2 | 7 |
Germany | Keith Wendorf | 2 | 7 |
France | Gérard Alazet | 1 | 8 |
Round-robin results
Draw 1
Team | Final |
Switzerland (Tanner) | 9 |
France (Alazet) | 4 |
Team | Final |
Norway (Sørum) | 7 |
Scotland (Hamilton) | 3 |
Team | Final |
Canada (Burtnyk) | 11 |
Germany (Wendorf) | 2 |
Team | Final |
Sweden (Ullsten) | 6 |
Italy (Dal Molin) | 8 |
Team | Final |
Denmark (Stjerne) | 4 |
United States (Nichols) | 8 |
Draw 2
Team | Final |
Scotland (Hamilton) | 7 |
Sweden (Ullsten) | 10 |
Team | Final |
Germany (Wendorf) | 4 |
Denmark (Stjerne) | 6 |
Team | Final |
Italy (Dal Molin) | 5 |
Switzerland (Tanner) | 7 |
Team | Final |
United States (Somerville) | 4 |
Norway (Sørum) | 6 |
Team | Final |
Canada (Burtnyk) | 13 |
France (Alazet) | 3 |
Draw 3
Team | Final |
Norway (Sørum) | 11 |
Germany (Wendorf) | 3 |
Team | Final |
Canada (Burtnyk) | 8 |
Italy (Dal Molin) | 2 |
Team | Final |
Sweden (Ullsten) | 5 |
United States (Somerville) | 7 |
Team | Final |
France (Alazet) | 3 |
Denmark (Stjerne) | 11 |
Team | Final |
Scotland (Hamilton) | 6 |
Switzerland (Tanner) | 4 |
Draw 4
Team | Final |
United States (Somerville) | 4 |
Canada (Burtnyk) | 5 |
Team | Final |
France (Alazet) | 4 |
Sweden (Ullsten) | 17 |
Team | Final |
Denmark (Stjerne) | 6 |
Scotland (Hamilton) | 7 |
Team | Final |
Switzerland (Tanner) | 7 |
Germany (Wendorf) | 4 |
Team | Final |
Norway (Sørum) | 7 |
Italy (Dal Molin) | 4 |
Draw 5
Team | Final |
Germany (Wendorf) | 10 |
Italy (Dal Molin) | 4 |
Team | Final |
United States (Somerville) | 6 |
Switzerland (Tanner) | 5 |
Team | Final |
Norway (Sørum) | 5 |
Canada (Burtnyk) | 7 |
Team | Final |
Denmark (Stjerne) | 2 |
Sweden (Ullsten) | 9 |
Team | Final |
France (Alazet) | 3 |
Scotland (Hamilton) | 15 |
Draw 6
Team | Final |
Canada (Burtnyk) | 9 |
Scotland (Hamilton) | 5 |
Team | Final |
Denmark (Stjerne) | 3 |
Norway (Sørum) | 5 |
Team | Final |
Switzerland (Tanner) | 9 |
Sweden (Ullsten) | 6 |
Team | Final |
Italy (Dal Molin) | 8 |
France (Alazet) | 5 |
Team | Final |
United States (Somerville) | 5 |
Germany (Wendorf) | 7 |
Draw 7
Team | Final |
Sweden (Ullsten) | 6 |
Norway (Sørum) | 7 |
Team | Final |
Switzerland (Tanner) | 3 |
Canada (Burtnyk) | 8 |
Team | Final |
Germany (Wendorf) | 5 |
France (Alazet) | 6 |
Team | Final |
Scotland (Hamilton) | 4 |
United States (Somerville) | 7 |
Team | Final |
Italy (Dal Molin) | 6 |
Denmark (Stjerne) | 5 |
Draw 8
Team | Final |
France (Alazet) | 2 |
United States (Somerville) | 8 |
Team | Final |
Sweden (Ullsten) | 10 |
Germany (Wendorf) | 2 |
Team | Final |
Scotland (Hamilton) | 5 |
Italy (Dal Molin) | 4 |
Team | Final |
Denmark (Stjerne) | 3 |
Canada (Burtnyk) | 7 |
Team | Final |
Switzerland (Tanner) | 7 |
Norway (Sørum) | 4 |
Draw 9
Team | Final |
Denmark (Stjerne) | 3 |
Switzerland (Tanner) | 9 |
Team | Final |
Italy (Dal Molin) | 4 |
United States (Somerville) | 6 |
Team | Final |
France (Alazet) | 4 |
Norway (Sørum) | 12 |
Team | Final |
Germany (Wendorf) | 5 |
Scotland (Hamilton) | 6 |
Team | Final |
Sweden (Ullsten) | 9 |
Canada (Burtnyk) | 5 |
Playoffs
Semifinals | Final | ||||||||
1 | Canada | 4 | |||||||
4 | Switzerland | 7 | |||||||
4 | Switzerland | 2 | |||||||
2 | United States | 1 | |||||||
2 | Norway | 4 | |||||||
3 | United States | 7 |
Semifinals
Team | Final |
Norway (Sørum) | 4 |
United States (Somerville) | 7 |
Team | Final |
Canada (Burtnyk) | 4 |
Switzerland (Tanner) | 7 |
Final
Team | Final |
Switzerland (Tanner) | 2 |
United States (Somerville) | 1 |
1981 Air Canada Silver Broom |
---|
Switzerland 2nd title |
External links
- "1981 Air Canada Silver Broom". World Curling Federation. Archived from the original on 2012-05-29.
- v
- t
- e
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
2020- 2021
- 2022
- 2023
- 2024